Dzieci doskonale...
Dzieci budowały...
Dzieci malowały...
Festiwalowa kuchnia...
Najmłodsi uczniowie...
O wydarzeniach z...
Specjalnie dla...
Wolontariusze...

VIII Festiwal Taste of Poland w Atlancie

10-28-2017

14 października br. w Kościele Katolickim Królowej Maryi w Norcross odbył się kolejny, ósmy już, Festiwal Taste of Poland. Organizatorem imprezy był Polski Klub w Atlancie, a jej tematem przewodnim „Zakazana Polska 1939-1944”, czyli okres, gdy Polska była pod okupacją, a codzienne życie Polaków pełne ograniczeń i zakazów, w tym dotyczących kuchni.

To jest bardzo rozległy i trudny temat, zwłaszcza do przekazania na festiwalu. Długo myślałam, co zrobić, żeby było pięknie, interesująco i z szacunkiem – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Dorota Olson z Polskiego Klubu, organizatorka wydarzenia. – Wtedy pojawiła się przypadkiem historia kaprala Wojtka Misia – polskiego żołnierza, szarego niedźwiedzia, która pokazała mi, w jaki sposób podejść do tego tematu, a więc historie zatajone przed nami przez wiele lat, tak jak ta o samym Wojtku – dodaje.

Dekoracje

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu były dekoracje. O wydarzeniach z tragicznego września 1939 roku opowiadały dwie uliczne kolumny z pierwszymi stronami ówczesnych polskich gazet z różnych miast, które na gorąco opisywały sytuację w Polsce i w Europie. Białe i czerwone obrusy na stołach dodały wystrojowi sali uroku i wzniosłości. Obrusy zostały podarowane przez jedną z wolontariuszek, która od lat bardzo hojnie i bezinteresownie wspiera Polską Sobotnią Szkołę i zawsze pomaga podczas Festiwalu Taste of Poland.

Patriotycznym i odpowiednim do tematu akcentem były również piękne, świeże białe i czerwone gerbery, podarowane przez inną wieloletnią wolontariuszkę, która co roku wraz ze swoja mamą przygotowuje ze mną salę – mówi Dorota Olson. Zachwyceni goście podzielili się bukietami po festiwalu.

W latach 1939-1944 ważnym elementem codziennego życia i walki z okupantem było harcerstwo – Hufce Polskie i Szare Szeregi. Ochotnicy pracujący podczas festiwalu oddali mu cześć swoimi harcerskimi mundurami i strojami.

Ściany oklejone były plakatami ze zdjęciami i informacjami o ludziach z tego okresu – patriotach, dla których najważniejsza była wolna i niepodległa Polska, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, porucznika Józefa Kosackiego, Rudolfa Probsta, Hanki Ordonówny, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego czy generała Stanisława Sosabowskiego.

Te historie okupacyjnej Polski mają nauczyć nasze dzieci, że takie wydarzenia miały miejsce w kraju ich rodziców i dziadków, aby pamięć o nich trwała – tłumaczy Aneta Mazurkiewicz, były Skarbnik Polskiego Klubu w Atlancie i współorganizator imprezy.

Nauka przez zabawę

Specjalnie dla dzieci organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych zajęć. W festiwalowej sali, po wypełnieniu czterech małych zadań w tzw. Książeczce Zuchowej, miały one okazje stać się polskimi zuchami. Pierwszym zadaniem było pokolorowanie Znaku Zuchowego według wzoru; drugim zapisanie międzynarodowego wołania o pomoc w alfabecie Morse’a, czyli SOS, oraz swojego imienia; trzecim obandażowanie rączki z pomocą sanitariuszek, a czwartym doklejenie białych i czerwonych pasków papieru i polskiego orzełka do hełmów wojskowych. Poza tym przygotowano dla nich Ceremonię Obietnicy Zuchowej.

Z opowieści naszych gości wiem, że niektóre dzieci nie rozstawały się z bandażami czy zuchowymi pamiątkami przez resztę weekendu – mówi zadowolona z udanej edukacji najmłodszych gości festiwalu Dorota Olson.

Dzieci miały również okazję poznać polski czołg 7TP. Informacje techniczne i szczegółowe zdjęcia umieszczone były na „słupach czołgowych”, które pomagały im budować ich własne czołgi z pudełek i kartonów. Dzieci malowały swoje czołgi farbami, eksperymentując z kolorami, a na koniec przyklejały naklejki z symbolami polskich wojsk pancernych w latach 1939-1944.

Ten projekt na dworze sprawił wszystkim ogromną radość, pobudził wyobraźnię artystyczną i dał okazję wielu pokoleniom do wspólnego spędzenia czasu. Dzieci wracały do domu z ogromnymi czołgami, ociekającymi farbą, i opowiadały później kolegom z sąsiedztwa o polskich pojazdach używanych podczas II wojny światowej – podkreśla pani Olson.

Kuchnia

Festiwalowa kuchnia była bardzo bogata. Nie zabrakło potraw nawiązujących do głównego tematu. – Oferowaliśmy naszym gościom dania „pod bimberek”, tak jak to było podczas okupacji – choć zakazane, to jednak zdobyte polskim sprytem i zaradnością – mówią organizatorzy.

Była pyszna kaszanka smażona na świeżo z cebulką, salceson i chlebek ze smalcem. Dzięki wspaniałym i oddanym wolontariuszom na stołach pojawiły się tradycyjne i zawsze uwielbiane przez gości gołąbki, pierogi, kiełbasa z grilla, barszcz czerwony, krokiety, bigos i gulasz wieprzowy. Do menu Taste of Poland powrócił pasztet wieprzowo-drobiowy, a swoją premierę miały duszonki. Do potraw kuchni polowej należały buraczki i marchewka na gęsto, kasza gryczana, sos grzybowy i krupnik. Na deser zaserwowano pączki, makowce, staropolski piernik, szarlotkę, wspaniałe ciasto serowo-makowe i sałatkę owocową Ambrozja.

Ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, jedzenie szybko znikało jedno po drugim, a liczba gości nie malała od początku do końca festiwalu – cieszy się Dorota Olson       

Chwile wzruszenia  

Wielu gości festiwalu wspominało swoje własne doświadczenia oraz swoich rodziców z okresu 1939-1944. Do wspomnień pobudzały ich grane piosenki wojskowe i powstańcze, a także muzyka z polskich filmów wojennych (m.in. „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie”, „Czas Honoru”, „Miasto 44”)

Dostałam prośbę od starszego pana o zagranie polskiego hymnu. Ten pan urodził się w Kownie na obecnej Ukrainie, ale wtedy jego dom był w Polsce. Byłam ogromnie wzruszona i oczywiście spełniłam jego prośbę. To był dla mnie zaszczyt, że mogłam z tym panem, ubranym w polskie kolory, dzielić ten moment i łzy wzruszenia – mówi pani Olson.

Inna rodzina – w bluzach przypominających wojskowe – miała na ramionach biało-czerwone opaski, a na nich 77 PP AK. – Okazało się, że ojciec jednego z uczestników naszego festiwalu walczył w oddziałach na Nowogrodczyźnie w 77 Pułku Piechoty – tam, gdzie działał słynny Łupaszka! Dostałam w prezencie taką samą, z sercem i od serca, ręcznie robioną biało-czerwoną opaskę, która na zawsze zostanie na ramieniu mojego munduru harcerskiego – mówi wzruszona organizatorka Taste of Poland.

Pochodząca z Chin pani poprosiła organizatorów o plakat, który wyliczał wszystko, co było zakazane w Polsce w latach 1939-1944. Jak tłumaczyła, bardzo przypomina on zakazy, które były narzucone również w Chinach. Dorota Olson bez wahania zdjęła plakat ze ściany i ze wzruszeniem podarowała go tej starszej pani na pamiątkę spotkania i festiwalu.

Ten dzień był wspaniałym wspomnieniem zakazanej Polski – mówi Aneta Mazurkiewicz. – Z całego serca dziękujemy Dorocie Olson i wszystkim wolontariuszom, którzy włączyli się do tej inicjatywy, aby przekazać kawałek historii o Polsce. Dziękujemy wolontariuszom za stroje z tego czasu, przygotowanie i serwowanie jedzenia, śpiewanie piosenek i tańce, za muzykę i obrazy o zasłużonych i zwykłych ludziach. Ich ciężka praca, cenny czas i ogromna ofiara pieniężna przyczyniły się do stworzenia wspaniałego, ósmego już festiwalu na rzecz Polskiej Sobotniej Szkoły – dodaje.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com