Promocja Polski na Georgia State University

11-27-2017

Organizatorkami...
- Taką wystawą...
Dyskusji...
Profesor historii...
Spotkanie miało...
Studentom bardzo...
W dyskusji o Polsce...
W dyskusji o Polsce...
W dyskusji, za...

We wtorek 14 listopada br. na Uniwersytecie Stanowym stanu Georgia w Atlancie odbyło się spotkanie poświęcone Polsce. Dyskusji towarzyszyła wystawa zdjęć Krzysztofa Masiuka „Zakochaj się w Polsce Nocą”, która w dniach od 11 do 15 listopada, już po raz drugi, została wystawiona na tej największej w stanie uczelni. Była to kolejna udana promocja Polski w Atlancie, zorganizowana przez liderów działającego tu Polskiego Klubu.

Tym razem wystawa „Zakochaj się w Polsce Nocą” pojawiła się na Georgia State University w ramach Międzynarodowego Tygodnia Edukacji, który jest okazją do celebrowania różnych kultur obecnych w Stanach Zjednoczonych. To cykl różnego rodzaju konferencji, debat, pokazów i wystaw. Obrazy fotografa Krzysztofa Masiuka zostały wystawione także na przyjęciu oficjalnego powitania przez władze uczelni, w której wzięło udział około 100 osób. Później wystawa trafiła do Międzynarodowego Centrum Inicjatyw na Uniwersytecie, gdzie odbyła się debata na temat Polski, w tym polskiej sztuki, kultury i polskich miast.

W panelu dyskusyjnym udział wzięły koordynatorki wystawy: Bożena Radwańska Zayac i Anna Hołub-Standish, a także profesor historii Georgia State University Marc Zayac, były docent na Uniwersytecie w Tbilisi na Wydziale Literatury i Lingwistyki Słowiańskiej dr Sergey Khangulian, dyrektor Biura Międzynarodowych Inicjatyw GSU Kike Ehigiator oraz grupa około 20 studentów i profesorów.

W dyskusji, za pomocą internetowego łącza wideo, obecny był również autor zdjęć – Krzysztof Masiuk z Suchej Beskidzkiej. – Mówiłem, co było inspiracją projektu, o jego realizacji, o polskich miastach i gdzie dotychczas projekt został wyeksponowany. Uczestnicy spotkania pytali się o Polskę, o wymagania techniczne i plany na przyszłość – mówi fotograf. – Według mnie to była świetna promocja Polski w wykonaniu Uniwersytetu Stanowego oraz Bożeny Radwańskiej-Zayac i Anny Hołub-Standish, które zainicjowały przed rokiem sprowadzenie wystawy do Atlanty. Wspólnie z Klubem Polskim, samodzielnie i bez wsparcia finansowego z Polski (wystawę finansowo wsparła Polonia Atlanty i Fundacja Kościuszkowska – red.), zorganizowały już kilka wystaw w Atlancie oraz wspaniałą wystawę połączoną z prezentacją Polski w Ratuszu Miejskim Atlanty (kwiecień br. – red.) – dodaje.

Pod koniec spotkania w Międzynarodowym Centrum Inicjatyw GSU odbył się konkurs, w którym studenci musieli obejrzeć wszystkie zdjęcia i znaleźć w nich odpowiedzi. Organizatorzy poprosili ich także, aby napisali, który obraz im się najbardziej podobał. Wszyscy wskazali na Most Tumski we Wrocławiu.


„Biały Orzeł”: Jakie pytania usłyszał autor zdjęć podczas debaty?

Bożena Radwańska-Zayac (organizatorka debaty i wystawy): Studenci pytali go o techniczne aspekty fotografii, jak również o same miasta. Były również pytania o pomysł na te zdjęcia, dlaczego robił je nocą itp. Krzysztof Masiuk mówił, że zaczął je robić wiele lat temu i z czasem jego technika się zmieniła. Zrobił ich około pół miliona. Były wystawiane między innymi we Francji, w Chorwacji, w Emiratach.

Ta wystawa budzi duże zainteresowanie w każdym miejscu w Atlancie. Czy pojawi się w innych miastach?

Autor planuje wystawy w Gruzji i w Rumunii. Tłumaczy, że chciałby bardziej spopularyzować piękno Rumunii w Polsce, a jednocześnie wystawić polskie obrazy w Rumunii. Poza tym jest też plan, żeby przyjechał do Atlanty i tutaj zrobił zdjęcia miasta nocą. Może nam się to kiedyś uda. My sami chętnie byśmy wystawiali tę wystawę w innych miejscach, więc jeśli inne środowiska polonijne są zainteresowane, to możemy ją wypożyczyć. Wystawa świetnie nadaje się na przykład jako dodatek do imprez polonijnych czy konferencji o polskiej tematyce.

Debata na Georgia State University nie dotyczyła wyłącznie zdjęć Krzysztofa Masiuka. O czym jeszcze dyskutowano podczas tego spotkania?

Jedno z pytań brzmiało, co ta wystawa oznacza dla nas Polaków, a co dla Amerykanów? I każdy miał inną odpowiedź. Profesor Marc Zayac widział w obrazach historię. Mówił, że gdy się patrzy na te zdjęcia, to człowiek uświadamia sobie, że Polska od wielu wieków jest integralną częścią Europy. Tymczasem w Ameryce Polska jest nadal postrzegana jako część wschodniej Europy, oczywiście ze względu na wydarzenia z czasów Zimnej Wojny. Dla niego te zdjęcia to dowód na to, jak bardzo Polska jest związana z całą Europą.  

Trzeba przyznać, że ta wystawa to świetna forma promocji Polski...

Taką wystawą łamie się bariery i skutecznie zwalcza stereotypy. Bo Polska ma tutaj w USA swoje stereotypy. Pamiętam jak kiedyś, grupa Amerykanów wykłócała się ze mną o jedno zdjęcie z nowoczesnej Warszawy, że niby nie jest prawdziwe. Oni czasami nie wiedzą, co o Polsce myśleć. W serwisach informacyjnych niewiele się o niej mówi. Promocja Polski dzięki takim wydarzeniom jak to nasze jest niesamowita. Za każdym razem, gdy ją pokazujemy, ludzie podchodzą, pytają, są zaskoczeni historią i widokami pięknych miast. Niektórzy proszą o więcej informacji na temat Polski, a inni nawet planują już podróż do Polski.

I to jest chyba najlepsza nagroda dla organizatorów...

Oczywiście! Serca nam się radowały, gdy ludzie podchodzili do nas i pokazywali, które zdjęcia najbardziej im się podobały. Kilka tygodni temu, gdy wystawa była w galerii na uniwersytecie, ludzie wysyłali do innych mejle, że warto ją zobaczyć.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

100-lecie niepodległości w Clearwater i St. Petersburg

W niedzielę 11 listopada 2018 roku w St. Petersburg i Clearwater odbyły się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich organizatorami byli: Polskie Centrum im. Jana Pawła II, Klub Polonia Incorporated oraz Amerykański Instytut Polskiej Kultury w Miami. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-19-2018
Półkolonie artystyczne Polskiej Szkoły w Pompano Beach
11-20-2018
Film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” w Ritz V Movie Theater
11-21-2018
Gala bokserska w Dorchester
11-22-2018
Obiad z okazji Święta Dziękczynienia w Klubie „Sobieski”
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika w Ft. Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com