Promocja Polski na Georgia State University

11-27-2017

Organizatorkami...
- Taką wystawą...
Dyskusji...
Profesor historii...
Spotkanie miało...
Studentom bardzo...
W dyskusji o Polsce...
W dyskusji o Polsce...
W dyskusji, za...

We wtorek 14 listopada br. na Uniwersytecie Stanowym stanu Georgia w Atlancie odbyło się spotkanie poświęcone Polsce. Dyskusji towarzyszyła wystawa zdjęć Krzysztofa Masiuka „Zakochaj się w Polsce Nocą”, która w dniach od 11 do 15 listopada, już po raz drugi, została wystawiona na tej największej w stanie uczelni. Była to kolejna udana promocja Polski w Atlancie, zorganizowana przez liderów działającego tu Polskiego Klubu.

Tym razem wystawa „Zakochaj się w Polsce Nocą” pojawiła się na Georgia State University w ramach Międzynarodowego Tygodnia Edukacji, który jest okazją do celebrowania różnych kultur obecnych w Stanach Zjednoczonych. To cykl różnego rodzaju konferencji, debat, pokazów i wystaw. Obrazy fotografa Krzysztofa Masiuka zostały wystawione także na przyjęciu oficjalnego powitania przez władze uczelni, w której wzięło udział około 100 osób. Później wystawa trafiła do Międzynarodowego Centrum Inicjatyw na Uniwersytecie, gdzie odbyła się debata na temat Polski, w tym polskiej sztuki, kultury i polskich miast.

W panelu dyskusyjnym udział wzięły koordynatorki wystawy: Bożena Radwańska Zayac i Anna Hołub-Standish, a także profesor historii Georgia State University Marc Zayac, były docent na Uniwersytecie w Tbilisi na Wydziale Literatury i Lingwistyki Słowiańskiej dr Sergey Khangulian, dyrektor Biura Międzynarodowych Inicjatyw GSU Kike Ehigiator oraz grupa około 20 studentów i profesorów.

W dyskusji, za pomocą internetowego łącza wideo, obecny był również autor zdjęć – Krzysztof Masiuk z Suchej Beskidzkiej. – Mówiłem, co było inspiracją projektu, o jego realizacji, o polskich miastach i gdzie dotychczas projekt został wyeksponowany. Uczestnicy spotkania pytali się o Polskę, o wymagania techniczne i plany na przyszłość – mówi fotograf. – Według mnie to była świetna promocja Polski w wykonaniu Uniwersytetu Stanowego oraz Bożeny Radwańskiej-Zayac i Anny Hołub-Standish, które zainicjowały przed rokiem sprowadzenie wystawy do Atlanty. Wspólnie z Klubem Polskim, samodzielnie i bez wsparcia finansowego z Polski (wystawę finansowo wsparła Polonia Atlanty i Fundacja Kościuszkowska – red.), zorganizowały już kilka wystaw w Atlancie oraz wspaniałą wystawę połączoną z prezentacją Polski w Ratuszu Miejskim Atlanty (kwiecień br. – red.) – dodaje.

Pod koniec spotkania w Międzynarodowym Centrum Inicjatyw GSU odbył się konkurs, w którym studenci musieli obejrzeć wszystkie zdjęcia i znaleźć w nich odpowiedzi. Organizatorzy poprosili ich także, aby napisali, który obraz im się najbardziej podobał. Wszyscy wskazali na Most Tumski we Wrocławiu.


„Biały Orzeł”: Jakie pytania usłyszał autor zdjęć podczas debaty?

Bożena Radwańska-Zayac (organizatorka debaty i wystawy): Studenci pytali go o techniczne aspekty fotografii, jak również o same miasta. Były również pytania o pomysł na te zdjęcia, dlaczego robił je nocą itp. Krzysztof Masiuk mówił, że zaczął je robić wiele lat temu i z czasem jego technika się zmieniła. Zrobił ich około pół miliona. Były wystawiane między innymi we Francji, w Chorwacji, w Emiratach.

Ta wystawa budzi duże zainteresowanie w każdym miejscu w Atlancie. Czy pojawi się w innych miastach?

Autor planuje wystawy w Gruzji i w Rumunii. Tłumaczy, że chciałby bardziej spopularyzować piękno Rumunii w Polsce, a jednocześnie wystawić polskie obrazy w Rumunii. Poza tym jest też plan, żeby przyjechał do Atlanty i tutaj zrobił zdjęcia miasta nocą. Może nam się to kiedyś uda. My sami chętnie byśmy wystawiali tę wystawę w innych miejscach, więc jeśli inne środowiska polonijne są zainteresowane, to możemy ją wypożyczyć. Wystawa świetnie nadaje się na przykład jako dodatek do imprez polonijnych czy konferencji o polskiej tematyce.

Debata na Georgia State University nie dotyczyła wyłącznie zdjęć Krzysztofa Masiuka. O czym jeszcze dyskutowano podczas tego spotkania?

Jedno z pytań brzmiało, co ta wystawa oznacza dla nas Polaków, a co dla Amerykanów? I każdy miał inną odpowiedź. Profesor Marc Zayac widział w obrazach historię. Mówił, że gdy się patrzy na te zdjęcia, to człowiek uświadamia sobie, że Polska od wielu wieków jest integralną częścią Europy. Tymczasem w Ameryce Polska jest nadal postrzegana jako część wschodniej Europy, oczywiście ze względu na wydarzenia z czasów Zimnej Wojny. Dla niego te zdjęcia to dowód na to, jak bardzo Polska jest związana z całą Europą.  

Trzeba przyznać, że ta wystawa to świetna forma promocji Polski...

Taką wystawą łamie się bariery i skutecznie zwalcza stereotypy. Bo Polska ma tutaj w USA swoje stereotypy. Pamiętam jak kiedyś, grupa Amerykanów wykłócała się ze mną o jedno zdjęcie z nowoczesnej Warszawy, że niby nie jest prawdziwe. Oni czasami nie wiedzą, co o Polsce myśleć. W serwisach informacyjnych niewiele się o niej mówi. Promocja Polski dzięki takim wydarzeniom jak to nasze jest niesamowita. Za każdym razem, gdy ją pokazujemy, ludzie podchodzą, pytają, są zaskoczeni historią i widokami pięknych miast. Niektórzy proszą o więcej informacji na temat Polski, a inni nawet planują już podróż do Polski.

I to jest chyba najlepsza nagroda dla organizatorów...

Oczywiście! Serca nam się radowały, gdy ludzie podchodzili do nas i pokazywali, które zdjęcia najbardziej im się podobały. Kilka tygodni temu, gdy wystawa była w galerii na uniwersytecie, ludzie wysyłali do innych mejle, że warto ją zobaczyć.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com