Towarzystwo Chopinowskie nie zwalnia tempa

12-16-2017

11 listopada 2017 -...
Jednym z celów...
Młode...
W tym roku w...
Od lewej: Anna...
Zwycięska praca...

Organizacja koncertów, edukacja uczniów i wspieranie młodych pianistów – tak w skrócie można przedstawić działalność Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. Kończący się rok był dla tej organizacji bardzo udany, a przyszły zapowiada się jeszcze ciekawiej. W Atlancie wystąpią takie sławy jak Sergei Babayan czy Rafał Blechacz.

W 2017 roku Towarzystwo Chopinowskie w Atlancie zorganizowało cztery koncerty. 25 lutego w Johns Creek United Methodist Church wystąpili Francuzka Elodie Vignon oraz Rosjanin Nikolai Saratovsky – studenci Fundacji Bell’Arte z Brukseli, promującej młodych artystów. W marcu w Roswell Cultural Arts Center w Atlancie zagrał Marek Drewnowski – wybitny polski pianista, który na początku grudnia br. otrzymał wyróżnienie Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Z kolei we wrześniu, na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego, w Atlancie zagrała Dina Yoffe – zdobywczyni nagród m.in. na Międzynarodowym Konkursie Schumanna w Zwickau (Niemcy) czy 2. nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1975 roku.

Ostatni w tym roku, ale równie świetny koncert, miał miejsce 11 listopada w Johns Creek. Wystąpiła Magdalena Baczewska – wspaniała polska pianistka, na stałe mieszkająca w Nowym Jorku. W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości artystka zaprezentowała specjalny program, składający się utworów Chopina i Paderewskiego.

Zgodnie z naszym programem wszyscy artyści poświęcili co najmniej połowę koncertu utworom Fryderyka Chopina – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Dorota Lato, prezes Towarzystwa Chopinowskiego. – Każdy artysta przedstawił nam swoją interpretację tej muzyki. Niemalże na wszystkich koncertach sala była wypełniona do ostatniego miejsca. Niektóre koncerty były wyprzedane już kilka dni wcześniej. Mnie osobiście zawsze bardzo cieszy duża liczba młodzieży na naszych koncertach, co oznacza, że potrafimy swoją działalnością zainteresować dzieci i młodzież – dodaje.

Edukacja

Bardzo ważna dla Towarzystwa Chopinowskiego jest działalność edukacyjna, realizowana m.in. poprzez spotkania z młodzieżą czy promocję młodych talentów. Po raz kolejny odbył się konkurs „Chopin in Art”, w którym dzieci przedstawiają swoją wizję muzyki tego artysty w postaci rysunków, a w tym roku po raz pierwszy także w formie poezji. Biorą w nim udział dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Te konkursy są adresowane do wszystkich dzieci i młodzieży, a nie tylko tych, którzy grają albo interesują się muzyką klasyczną. W ten sposób również upowszechniamy muzykę Chopina – podkreśla prezes organizacji.

Ponadto, dzięki stypendiom Towarzystwa Chopinowskiego, czterech studentów Georgia State University oraz University of Georgia wyjechało w 2017 roku na międzynarodowe kursy mistrzowskie do Paryża i Valldemozy na Majorce.

Jak wiadomo, Chopin spędził w Paryżu połowę życia. Na Majorkę zaś wyjechał na wakacje z George Sand. Wyjazd wakacyjny nie bardzo był udany, większość czasu padał deszcz i Chopin bardzo chorował. Powstały tam jednak lub zostały zainicjowane jedne z najpiękniejszych i najbardziej ważnych w literaturze pianistycznej utworów, cykl nokturnów, op. 28. Działa tam wspaniale prowadzone Muzeum Chopinowskie. Dla studentów możliwość zagrania koncertu w miejscu, gdzie mieszkał i tworzył Chopin, ma niemalże metafizyczny wymiar – tłumaczy Dorota Lato.

Plany

Rok 2018 towarzystwo rozpocznie od tradycyjnej Gali Chopinowskiej. Odbędzie się ona w sobotę 20 stycznia w Dunwoody Country Club. Do tej pory gale odbywały się w listopadzie, ale tym razem impreza została przesunięta na okres karnawałowy. Bilety są już dostępne na stronie internetowej www.chopinatlanta.org. – Jak zawsze w programie imprezy są koncert w wykonaniu naszych stypendystów, aukcja oraz tańce do północy. Szef kuchni przygotowuje dla nas specjalne menu – zachęca do udziału w gali prezes towarzystwa.

W przyszłym roku na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego, w Atlancie wystąpią gwiazdy najwyższego światowego formatu. 11 lutego w Roswell Cultural Arts Center wystąpi Sergei Babayan. Jego koncert będzie sponsorowany przez fundację Haliny i Aleksandra Szlamów, którzy są jednymi z głównych sponsorów organizacji.

To bardzo wybitny pianista, niezwykle rozchwytywany na całym świecie. Ostatnio często występuje w duecie z legendarną już pianistką Marthą Argerich, a także z jednym z najwybitniejszych dyrygentów dzisiejszych czasów – Walerym Gergiev’em – mówi Dorota Lato. – Bardzo cieszymy się, że po raz drugi przyjął nasze zaproszenie. To dla nas wielkie wyróżnienie – dodaje.

Bardzo ważnym wydarzeniem będzie też koncert Rafała Blechacza – zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku. 15 kwietnia Polak wystąpi w Atlanta Symphony Orchestra Hall, w największej sali koncertowej w Atlancie, liczącej 2 tysiące miejsc. Bilety na ten koncert już dziś świetnie się sprzedają.

W 2014 roku Rafał Blechacz otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Gilmore Artist Award, czyli swoistego Nobla w świecie muzyki klasycznej, którą otrzymują rzeczywiście najwybitniejsi pianiści – mówi Dorota Lato. – Co ciekawe, jest ona przyznawana nie w konkursie, lecz przez komitet, który obserwuje młodych pianistów – dodaje. Nagroda ta jest przyznawana co 4 lata. Oprócz niesamowitego prestiżu, jest to olbrzymia kwota finansowa – 300 tys. dolarów.

Wsparcie sponsorów i wolontariuszy

Organizacja koncertów, konkursów, jak i wyjazdów studentów na kursy, nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego sponsorów Towarzystwa Chopinowskiego.

Naszymi najważniejszymi sponsorami są Ambasada Polska w Waszyngtonie, która wspiera naszą organizację już od wielu lat, oraz prywatne fundacje Haliny i Aleksandra Szlamów, Fundacja imienia Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich oraz wiele firm i prywatnych miłośników muzyki. Sponsorzy nas nie zawodzą. Nasz program wyboru artystów, wspierania młodych talentów i promocji Fryderyka Chopina przekonuje ich – mówi prezes Lato.

Towarzystwu Chopinowskiemu w Atlancie pomagają nie tylko sponsorzy. – W świątecznym numerze chciałabym też bardzo podziękować całej polskiej grupie Zarządu: Renacie Cichockiej, Halinie i Aleksandrowi Szlam, Ani Hołub Standish, Marii Adamczyk, Barbarze Bugajskiej, Joannie Krauz, Bożenie Zarembie i Ani Pare, a także naszym najmłodszym wolontariuszom: Olivii Mikrut, Marii Szamrej i Emilii Olson. Te młodziutkie dziewczynki reprezentują grupę dzieci, która bardzo nam pomaga przy każdym koncercie. To też nas bardzo cieszy – mówi prezes Dorota Lato.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com