Stypendyści...
Coroczna Gala jest...
Podczas XI Gali...
W XI Gali...

XI Gala Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie

02-01-2018

20 stycznia 2018 roku w Country Club of the South ponad 140 osób bawiło się na XI Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. To coroczne wydarzenie jest okazją do podsumowania minionego roku, przedstawienia planów organizacji oraz zebrania funduszy na nowy rok.

XI Gala rozpoczęła się tradycyjnym szampanem. Następnie goście usłyszeli recital chopinowski, wykonany przez czterech młodych pianistów – studentów wydziałów pianistyki, którzy latem ubiegłego roku, dzięki stypendiom ufundowanym przez Towarzystwo Chopinowskie i Fundację im. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich wzięli udział w kursach mistrzowskich w Paryżu i w Valldemozie na Majorce.

To było dla nich niesłychane przeżycie zagrać w miejscach, gdzie mieszkał i tworzył Chopin. Są nam za tę możliwość niezwykle wdzięczni – podkreśla Dorota Lato, prezes organizacji. W planach Towarzystwa jest również ufundowanie stypendium na studia w Polsce, już w 2019 roku. Uroczysta kolacja i karnawałowa zabawa taneczna do północy zakończyła Galę.

Koncerty

Towarzystwo Chopinowskie w Atlancie zajmuje się organizacją koncertów, edukacją uczniów i wspieraniem młodych pianistów. 2017 rok był pod tym względem bardzo udany, a 2018 zapowiada się jeszcze ciekawiej.

Chcemy specjalnie uhonorować obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Przedstawimy trzy koncerty w wykonaniu laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – mówi pani Lato.

11 lutego w Roswell Cultural Arts Center wystąpi Szymon Nehring, jedyny polski finalista Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. W zeszłym roku artysta został również laureatem I miejsca prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.

Arcyciekawie zapowiada się także koncert Rafała Blechacza – zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku, który w Atlancie zagra 15 kwietnia. Polak wystąpi w Atlanta Symphony Orchestra Hall, w największej sali koncertowej w Atlancie, liczącej ponad 2 tysiące miejsc. W 2014 roku artysta otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Gilmore Artist Award, czyli swoistego Nobla w świecie muzyki klasycznej, którą otrzymują najwybitniejsi pianiści.

Obchody 100-lecia niepodległości Towarzystwo podsumuje 6 października koncertem Kevina Kennera – zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku.

Edukacja

Bardzo ważna dla Towarzystwa Chopinowskiego, jak i dla mnie, jest działalność edukacyjna realizowana poprzez spotkania z młodzieżą czy promocję młodych talentów – podkreśla prezes organizacji. W zeszłym roku po raz kolejny odbył się konkurs „Chopin in Art”, w którym dzieci przedstawiają swoją wizję muzyki tego artysty w postaci rysunków, a także w formie poezji.

Te konkursy są adresowane do wszystkich, dzieci i młodzieży, a nie tylko tych, którzy grają albo interesują się muzyką klasyczną. W ten również sposób upowszechniamy muzykę Chopina – dodaje Dorota Lato.

Sponsorzy

Organizacja koncertów, konkursów, jak i wyjazdów studentów na kursy, nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego sponsorów Towarzystwa Chopinowskiego. Najważniejszymi sponsorami organizacji są: Ambasada Polska w Waszyngtonie, która wspiera Towarzystwo od wielu lat, prywatne fundacje Haliny i Aleksandra Szlamów, jak również Fundacja imienia Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich. Towarzystwo wspiera też wiele firm i miłośników muzyki.

Sponsorzy nas nie zawodzą – cieszy się prezes Lato. – Nasz program wyboru artystów, wspierania młodych talentów i promocji Fryderyka Chopina przekonuje ich. Coroczna Gala jest więc znakomitą okazją do zaprezentowania programu na cały rok naszym sponsorom oraz stałym bywalcom naszych koncertów – dodaje.

Więcej informacji o Towarzystwie Chopinowskim w Atlancie, a także o biletach na koncerty, na stronie www.chopinatlanta.org.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com