Stypendyści...
Coroczna Gala jest...
Podczas XI Gali...
W XI Gali...

XI Gala Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie

02-01-2018

20 stycznia 2018 roku w Country Club of the South ponad 140 osób bawiło się na XI Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. To coroczne wydarzenie jest okazją do podsumowania minionego roku, przedstawienia planów organizacji oraz zebrania funduszy na nowy rok.

XI Gala rozpoczęła się tradycyjnym szampanem. Następnie goście usłyszeli recital chopinowski, wykonany przez czterech młodych pianistów – studentów wydziałów pianistyki, którzy latem ubiegłego roku, dzięki stypendiom ufundowanym przez Towarzystwo Chopinowskie i Fundację im. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich wzięli udział w kursach mistrzowskich w Paryżu i w Valldemozie na Majorce.

To było dla nich niesłychane przeżycie zagrać w miejscach, gdzie mieszkał i tworzył Chopin. Są nam za tę możliwość niezwykle wdzięczni – podkreśla Dorota Lato, prezes organizacji. W planach Towarzystwa jest również ufundowanie stypendium na studia w Polsce, już w 2019 roku. Uroczysta kolacja i karnawałowa zabawa taneczna do północy zakończyła Galę.

Koncerty

Towarzystwo Chopinowskie w Atlancie zajmuje się organizacją koncertów, edukacją uczniów i wspieraniem młodych pianistów. 2017 rok był pod tym względem bardzo udany, a 2018 zapowiada się jeszcze ciekawiej.

Chcemy specjalnie uhonorować obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Przedstawimy trzy koncerty w wykonaniu laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – mówi pani Lato.

11 lutego w Roswell Cultural Arts Center wystąpi Szymon Nehring, jedyny polski finalista Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. W zeszłym roku artysta został również laureatem I miejsca prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.

Arcyciekawie zapowiada się także koncert Rafała Blechacza – zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku, który w Atlancie zagra 15 kwietnia. Polak wystąpi w Atlanta Symphony Orchestra Hall, w największej sali koncertowej w Atlancie, liczącej ponad 2 tysiące miejsc. W 2014 roku artysta otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Gilmore Artist Award, czyli swoistego Nobla w świecie muzyki klasycznej, którą otrzymują najwybitniejsi pianiści.

Obchody 100-lecia niepodległości Towarzystwo podsumuje 6 października koncertem Kevina Kennera – zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku.

Edukacja

Bardzo ważna dla Towarzystwa Chopinowskiego, jak i dla mnie, jest działalność edukacyjna realizowana poprzez spotkania z młodzieżą czy promocję młodych talentów – podkreśla prezes organizacji. W zeszłym roku po raz kolejny odbył się konkurs „Chopin in Art”, w którym dzieci przedstawiają swoją wizję muzyki tego artysty w postaci rysunków, a także w formie poezji.

Te konkursy są adresowane do wszystkich, dzieci i młodzieży, a nie tylko tych, którzy grają albo interesują się muzyką klasyczną. W ten również sposób upowszechniamy muzykę Chopina – dodaje Dorota Lato.

Sponsorzy

Organizacja koncertów, konkursów, jak i wyjazdów studentów na kursy, nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego sponsorów Towarzystwa Chopinowskiego. Najważniejszymi sponsorami organizacji są: Ambasada Polska w Waszyngtonie, która wspiera Towarzystwo od wielu lat, prywatne fundacje Haliny i Aleksandra Szlamów, jak również Fundacja imienia Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich. Towarzystwo wspiera też wiele firm i miłośników muzyki.

Sponsorzy nas nie zawodzą – cieszy się prezes Lato. – Nasz program wyboru artystów, wspierania młodych talentów i promocji Fryderyka Chopina przekonuje ich. Coroczna Gala jest więc znakomitą okazją do zaprezentowania programu na cały rok naszym sponsorom oraz stałym bywalcom naszych koncertów – dodaje.

Więcej informacji o Towarzystwie Chopinowskim w Atlancie, a także o biletach na koncerty, na stronie www.chopinatlanta.org.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com