Zwycięzca...
Rafał Blechacz i...
17 kwietnia Rafał...
Dyrektor wykonawczy...

Rafał Blechacz pokazał klasę

04-22-2018

– To był jeden z naszych najważniejszych i najbardziej spektakularnych koncertów – mówi o występie Rafała Blechacza w Atlancie Dorota Lato, prezes Towarzystwa Chopinowskiego. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskigo w Warszawie zagrał w Atlanta Symphony Orchestra Hall 15 kwietnia i spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje. 2 dni później artysta zagrał w Coral Gables na Florydzie.

Rafał pokazał klasę najwybitniejszego pianisty swojej generacji. Zaprezentował bardzo zróżnicowany repertuar – od Mozarta, przez Schumana, Beethovena, skończywszy na utworach Chopina, z brawurowo zagranym Polonezem As-dur Op.53. Był też bis, a jego występ publiczność przyjęła wyjątkowo entuzjastycznie – relacjonuje Dorota Lato.            

Organizatorzy sprzedali ponad 1,200 biletów. Na koncert Blechacza przyszli zarówno Polacy, jak i Amerykanie. Wśród publiczności nie zabrakło dyrekcji Orkiestry Symfonicznej Atlanty oraz sponsorów Towarzystwa Chopinowskiego, którzy mogli spotkać się z artystą podczas recepcji po występie.

Koncert prowadził znany dziennikarz radiowy John Lemmley – wieloletni współpracownik Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. Przed występem artysty prezes Lato przedstawiła zgromadzonym Annę Krawczyńską-Pare, córkę śp. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich. To właśnie z funduszu ich imienia sponsorowany był koncert Rafała Blechacza. Pani Anna przedstawiła działalność funduszu, z którego finansowana jest nie tylko organizacja koncertów muzyki klasycznej, ale również pomoc studentom lokalnych szkół muzycznych, w tym sponsorowanie wspólnie z Towarzystwem Chopinowskim wyjazdu na pianistyczne kursy letnie do Paryża i Valldemozy (od 2016 roku sponsorowanych jest 4 studentów szkół muzycznych). W planach jest też nawiązanie współpracy z polskimi szkołami.

Koncert Rafała Blechacza w Atlancie był częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. – Jesteśmy bardzo wdzięczni Ambasadzie RP w Waszyngtonie za współsponsorowanie tego wydarzenia. Był to jeden z naszych najważniejszych i najbardziej spektakularnych koncertów. Otworzyliśmy naszą działalność na zupełnie inną widownię. Zostaliśmy gorąco przyjęci przez dyrekcję sali koncertowej i mamy nadzieję na dalszą współpracę – podkreśla Dorota Lato.

17 kwietnia Rafał Blechacz wystąpił w Coral Gables na Florydzie. Organizatorem koncertu byli: Amerykańska Fundacja Chopinowska oraz Miami Friends of Chamber Music. – Była to nasza wspólna impreza, z wypełnioną po brzegi salą entuzjastycznej publiczności. Zdecydowanie najlepszy koncert sezonu! – mówi Jadwiga Gewert, dyrektor wykonawczy Fundacji Chopinowskiej.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com