Zwycięzca...
Rafał Blechacz i...
17 kwietnia Rafał...
Dyrektor wykonawczy...

Rafał Blechacz pokazał klasę

04-22-2018

– To był jeden z naszych najważniejszych i najbardziej spektakularnych koncertów – mówi o występie Rafała Blechacza w Atlancie Dorota Lato, prezes Towarzystwa Chopinowskiego. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskigo w Warszawie zagrał w Atlanta Symphony Orchestra Hall 15 kwietnia i spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje. 2 dni później artysta zagrał w Coral Gables na Florydzie.

Rafał pokazał klasę najwybitniejszego pianisty swojej generacji. Zaprezentował bardzo zróżnicowany repertuar – od Mozarta, przez Schumana, Beethovena, skończywszy na utworach Chopina, z brawurowo zagranym Polonezem As-dur Op.53. Był też bis, a jego występ publiczność przyjęła wyjątkowo entuzjastycznie – relacjonuje Dorota Lato.            

Organizatorzy sprzedali ponad 1,200 biletów. Na koncert Blechacza przyszli zarówno Polacy, jak i Amerykanie. Wśród publiczności nie zabrakło dyrekcji Orkiestry Symfonicznej Atlanty oraz sponsorów Towarzystwa Chopinowskiego, którzy mogli spotkać się z artystą podczas recepcji po występie.

Koncert prowadził znany dziennikarz radiowy John Lemmley – wieloletni współpracownik Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. Przed występem artysty prezes Lato przedstawiła zgromadzonym Annę Krawczyńską-Pare, córkę śp. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich. To właśnie z funduszu ich imienia sponsorowany był koncert Rafała Blechacza. Pani Anna przedstawiła działalność funduszu, z którego finansowana jest nie tylko organizacja koncertów muzyki klasycznej, ale również pomoc studentom lokalnych szkół muzycznych, w tym sponsorowanie wspólnie z Towarzystwem Chopinowskim wyjazdu na pianistyczne kursy letnie do Paryża i Valldemozy (od 2016 roku sponsorowanych jest 4 studentów szkół muzycznych). W planach jest też nawiązanie współpracy z polskimi szkołami.

Koncert Rafała Blechacza w Atlancie był częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. – Jesteśmy bardzo wdzięczni Ambasadzie RP w Waszyngtonie za współsponsorowanie tego wydarzenia. Był to jeden z naszych najważniejszych i najbardziej spektakularnych koncertów. Otworzyliśmy naszą działalność na zupełnie inną widownię. Zostaliśmy gorąco przyjęci przez dyrekcję sali koncertowej i mamy nadzieję na dalszą współpracę – podkreśla Dorota Lato.

17 kwietnia Rafał Blechacz wystąpił w Coral Gables na Florydzie. Organizatorem koncertu byli: Amerykańska Fundacja Chopinowska oraz Miami Friends of Chamber Music. – Była to nasza wspólna impreza, z wypełnioną po brzegi salą entuzjastycznej publiczności. Zdecydowanie najlepszy koncert sezonu! – mówi Jadwiga Gewert, dyrektor wykonawczy Fundacji Chopinowskiej.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

100-lecie niepodległości w Clearwater i St. Petersburg

W niedzielę 11 listopada 2018 roku w St. Petersburg i Clearwater odbyły się obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich organizatorami byli: Polskie Centrum im. Jana Pawła II, Klub Polonia Incorporated oraz Amerykański Instytut Polskiej Kultury w Miami. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-19-2018
Półkolonie artystyczne Polskiej Szkoły w Pompano Beach
11-20-2018
Film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” w Ritz V Movie Theater
11-21-2018
Gala bokserska w Dorchester
11-22-2018
Obiad z okazji Święta Dziękczynienia w Klubie „Sobieski”
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika w Ft. Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com