– Zainteresowanie...

2 lutego 2019 roku odbędzie się XII Gala Towarzystwa Chopinowskiego

12-07-2018

– To był dla nas bardzo udany rok – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Dorota Lato, prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. Poza organizacją trzech wyjątkowych koncertów, Towarzystwo może pochwalić się kolejnymi sukcesami w edukacji dzieci i młodzieży. Ciekawie zapowiada się też rok 2019.

11 lutego 2018 roku w Roswell Cultural Arts Center w Atlancie wystąpił Polak Szymon Nehring – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie i jedyny polski finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku. W Atlancie zaprezentował ciekawy repertuar (utwory Franza Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa i Fryderyka Chopina) i nagrodził publiczność dużą ilością bisów.

Wspaniałym muzycznym wydarzeniem był koncert Rafała Blechacza w Atlanta Symphony Hall – największej i najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Atlancie. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku wystąpił tam 15 kwietnia. – Oprócz utworów Chopina zaprezentował dzieła innych kompozytorów, m.in. Mozarta, Schumana, Beethovena. Wszyscy byli zachwyceni jego talentem – podkreśla szefowa Towarzystwa.

Jesienią, a dokładniej 7 października, recital w Roswell Cultural Arts Center zagrał amerykański pianista Kevin Kenner – zwycięzca XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku. Jego koncert w Atlancie poświęcony był 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta zagrał utwory Chopina i Paderewskiego.

Warto podkreślić, że wszystkie wymienione koncerty Towarzystwa Chopinowskiego zgromadziły pełną widownię. Występu Rafała Blechacza wysłuchało 1,500 osób. – Zainteresowanie muzyką Chopina w Atlancie nie słabnie. Mamy swoich wiernych słuchaczy, melomanów i sponsorów, którzy przychodzą na wszystkie nasze koncerty i pomagają nam finansowo, co jest dla nas bardzo ważne – podkreśla prezes Dorota Lato.

Ciekawe koncerty Towarzystwo Chopinowskie zaplanowało również na 2019 rok. 24 lutego w Johns Creek United Methodist Church wystąpią Kyung-Ah Kim i Julien Libeer, 24 marca Margarita Shevchenko, zaś jesienią, po 3 latach, w Atlancie zagra znów Sergei Babayan.

Zawsze staramy się prezentować artystów, którzy pokazują nam różne wizje chopinowskich interpretacji, artystów, którym muzyka Chopina jest bliska – tłumaczy dobór pianistów Dorota Lato. – Bardzo często zdarza się, że powtórnie ich do nas zapraszamy, zwłaszcza tych, których koncerty cieszyły się dużą popularnością i nawiązała się pomiędzy nimi a publicznością pewna zażyłość – dodaje.

W 2018 roku Towarzystwo po raz kolejny sponsorowało wyjazd 4 studentów na studia letnie do Paryża i Valldemozy na Majorce, czyli miast związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Są to pianiści, którzy pracują nad magisterium albo nad doktoratem na dwóch uczelniach w Atlancie – Georgia State University i University of Georgia.

Dla dzieci i młodzieży organizacja zorganizowała konkurs Chopin in Art, w którym swoje odczucia i wizualizacje muzyki Chopina uczniowie oddają za pomocą rysunku. W tym roku tematem konkursu jest „Chopin i Polska”. Laureaci otrzymają nagrody podczas XII Gali Chopinowskiej, która odbędzie się w sobotę 2 lutego 2019 roku w Dunwoody Country Club.

Podczas tradycyjnej gali wystąpią stypendyści Towarzystwa. – Dzięki temu nasi sponsorzy i goście mają okazję poznania ich osobiście i posłuchania ich interpretacji muzyki Chopina. To już nasza miła tradycja i sponsorzy bardzo chętnie wysłuchują tych recitali – mówi prezes organizacji, podkreślając rolę darczyńców. – Dzięki nim mamy możliwość zapraszania studentów w następnych latach. Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie również Ambasadzie RP w Waszyngtonie – dodaje Dorota Lato.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com