– Zainteresowanie...

2 lutego 2019 roku odbędzie się XII Gala Towarzystwa Chopinowskiego

12-07-2018

– To był dla nas bardzo udany rok – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Dorota Lato, prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. Poza organizacją trzech wyjątkowych koncertów, Towarzystwo może pochwalić się kolejnymi sukcesami w edukacji dzieci i młodzieży. Ciekawie zapowiada się też rok 2019.

11 lutego 2018 roku w Roswell Cultural Arts Center w Atlancie wystąpił Polak Szymon Nehring – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie i jedyny polski finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku. W Atlancie zaprezentował ciekawy repertuar (utwory Franza Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa i Fryderyka Chopina) i nagrodził publiczność dużą ilością bisów.

Wspaniałym muzycznym wydarzeniem był koncert Rafała Blechacza w Atlanta Symphony Hall – największej i najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Atlancie. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku wystąpił tam 15 kwietnia. – Oprócz utworów Chopina zaprezentował dzieła innych kompozytorów, m.in. Mozarta, Schumana, Beethovena. Wszyscy byli zachwyceni jego talentem – podkreśla szefowa Towarzystwa.

Jesienią, a dokładniej 7 października, recital w Roswell Cultural Arts Center zagrał amerykański pianista Kevin Kenner – zwycięzca XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku. Jego koncert w Atlancie poświęcony był 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta zagrał utwory Chopina i Paderewskiego.

Warto podkreślić, że wszystkie wymienione koncerty Towarzystwa Chopinowskiego zgromadziły pełną widownię. Występu Rafała Blechacza wysłuchało 1,500 osób. – Zainteresowanie muzyką Chopina w Atlancie nie słabnie. Mamy swoich wiernych słuchaczy, melomanów i sponsorów, którzy przychodzą na wszystkie nasze koncerty i pomagają nam finansowo, co jest dla nas bardzo ważne – podkreśla prezes Dorota Lato.

Ciekawe koncerty Towarzystwo Chopinowskie zaplanowało również na 2019 rok. 24 lutego w Johns Creek United Methodist Church wystąpią Kyung-Ah Kim i Julien Libeer, 24 marca Margarita Shevchenko, zaś jesienią, po 3 latach, w Atlancie zagra znów Sergei Babayan.

Zawsze staramy się prezentować artystów, którzy pokazują nam różne wizje chopinowskich interpretacji, artystów, którym muzyka Chopina jest bliska – tłumaczy dobór pianistów Dorota Lato. – Bardzo często zdarza się, że powtórnie ich do nas zapraszamy, zwłaszcza tych, których koncerty cieszyły się dużą popularnością i nawiązała się pomiędzy nimi a publicznością pewna zażyłość – dodaje.

W 2018 roku Towarzystwo po raz kolejny sponsorowało wyjazd 4 studentów na studia letnie do Paryża i Valldemozy na Majorce, czyli miast związanych z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Są to pianiści, którzy pracują nad magisterium albo nad doktoratem na dwóch uczelniach w Atlancie – Georgia State University i University of Georgia.

Dla dzieci i młodzieży organizacja zorganizowała konkurs Chopin in Art, w którym swoje odczucia i wizualizacje muzyki Chopina uczniowie oddają za pomocą rysunku. W tym roku tematem konkursu jest „Chopin i Polska”. Laureaci otrzymają nagrody podczas XII Gali Chopinowskiej, która odbędzie się w sobotę 2 lutego 2019 roku w Dunwoody Country Club.

Podczas tradycyjnej gali wystąpią stypendyści Towarzystwa. – Dzięki temu nasi sponsorzy i goście mają okazję poznania ich osobiście i posłuchania ich interpretacji muzyki Chopina. To już nasza miła tradycja i sponsorzy bardzo chętnie wysłuchują tych recitali – mówi prezes organizacji, podkreślając rolę darczyńców. – Dzięki nim mamy możliwość zapraszania studentów w następnych latach. Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie również Ambasadzie RP w Waszyngtonie – dodaje Dorota Lato.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-22-2019
Wieczór Uwielbienia w kościele MB Częstochowskiej w Worcester
07-22-2019
„Polski Wieczór pod Gwiazdami” w Eisenhower Park
07-23-2019
Doroczny, kilkudniowy festiwal w Manville
07-25-2019
Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge
07-27-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com