Fot. Archiwum K....

Pozdrowienia z Polski

07-12-2019

Krystyna Markut, współzałożycielka Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej na Florydzie i zaangażowana działaczka polonijna, niestrudzenie niesie pomoc rodakom na Ukrainie. W tym roku znów wyruszyła w podróż na dawne Kresy Wschodnie, by wesprzeć mieszkających tam Polaków nie tylko finansowo, ale też dobrym słowem i pamięcią. Jednak przystankiem w drodze na Wschód zawsze jest Polska, gdzie 5 lipca pani Krystyna miała okazję uczestniczyć w Wielkiej Gali Kresowej, która odbyła się w Bytomiu i relacją z tego wydarzenia dzieli się z Czytelnikami „Białego Orła”

Wielka Gala Kresowa

Bytom na Górnym Śląsku jest mi bardzo bliski, bo w tym mieście brałam ślub z Jankiem w kościele św. Barbary, mieszkaliśmy tam siedemnaście lat, tam urodzili się obaj nasi synowie: Tomasz i Maciej. Opera Śląska w Bytomiu była dla nas ośrodkiem kultury. Występowali tam m.in: Barbara Bitnerówna – tancerka, śpiewacy jak Finze, Paprocki, obaj Hiolscy (lwowiacy) i wielu innych, których później zabierała Warszawa.

Dobry los dał mi jeszcze raz być w murach tego przybytku kultury dzięki zaproszeniu od Danusi Skalskiej na Wielką Galę Kresową dnia 5 lipca, dwa dni przed Zjazdem i Pielgrzymką Kresowian na Jasnej Górze w Częstochowie. Danusia Skalska zorganizowała i prowadziła tę imprezę w celu zebrania środków finansowych na budowę przedszkola w polskiej wsi Łanowice na Ukrainie. Wejście na koncert było bezpłatne z dowolną donacją na ten wspaniały cel. Program koncertu to muzyczna składanka różnych zespołów i solistów z Ukrainy i Polski. Zespół „Faustyna” z Równego na Wołyniu dał nam bardzo wzruszające przeżycia, „Łanowiczanie” z Ziemi Lwowskiej prezentowali się bardzo pięknie w swoich bogato wyszywanych strojach ludowych. Wspaniałym akcentem jedności Kresowian ze Śląskiem był zespół górniczy „Szwarne Karlusy” z satyrycznymi śpiewkami. Nie zabrakło w tym koncercie młodych uczestników, co Danusia skomentowała, że to oni przejmują kontynuację naszych kresowych tradycji i pamięć. Wielka Gala Kresowa była ogromnym przeżyciem kulturalnym nie tylko dla samych Kresowian, ale wszystkich uczestników. Sala była wypełniona po brzegi łącznie z dwoma balkonami i zebrano sporo pieniędzy. Podziękowanie należy się Danusi Skalskiej za inicjatywę, organizację i wspaniałe prowadzenie koncertu.  

Krystyna Markut

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com