Kolekcja Państwa Krawczyńskich trafiła do Muzeum Polskiego

07-26-2019

Elżbieta i...
Kolekcja obrazów...
W oficjalnym...
Przedstawiciele...
Anna...
Podczas otwarcia...
Praca autorstwa...
E. Dwurnik - Flying...
Obraz W. Świerzego...

8 czerwca br. w Muzeum Polskim w Chicago otwarto wystawę prac polskich artystów z prywatnej kolekcji śp. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich z Atlanty. Liczy prawie 50 wyjątkowych grafik najważniejszych nazwisk polskiej klasyki z lat 70., 80. i 90. XX wieku, m.in. Jana Młodożeńca, Stasysa Eidrgieviciusa, Rafała Olbińskiego, a także jedną tkaninę Zofii Butrymowicz. Kolekcja zostanie w stolicy amerykańskiej Polonii na stałe...

Państwo Elżbieta i Krzysztof Krawczyńscy – już jako doktorzy medycyny – przybyli do Atlanty w 1986 roku. Od samego początku angażowali się w wolnym czasie w życie lokalnej Polonii. Pani Elżbieta założyła w Lawrenceville Polski Apostolat Katolicki im. św. Jana Pawła II, w którym od 30 już lat odprawiana jest msza święta w języku polskim. Wniosła ogromny wkład w powstanie i działalność Polskiego Klubu oraz Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie. Zainicjowała też popularny, nie tylko wśród Polaków, Festiwal Pierogów.

Obydwoje zginęli 28 stycznia 2016 roku w tragicznym wypadku samochodowym, a po wzruszającym pożegnaniu w Atlancie Ich ciała zostały złożone w rodzinnym grobie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Ludzie renesansu

Przez całe swe życie Państwo Krawczyńscy byli mecenasami polskiej sztuki. Zgromadzili imponujący zbiór ponad 60 grafik, m.in. Olbińskiego, Skurczewskiego, Dwurnika, Tarasina, Stasysa i innych znanych nazwisk polskiej grafiki XX wieku.

Parę miesięcy po odejściu rodziców zastanawialiśmy się, jak Ich uhonorować i uczcić, ale też przechować pamięć i przywiązanie do Polski – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Anna Krawczyńska–Paré, córka Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich, która z zawodu również jest lekarzem. – Ostatecznie wybór padł na Muzeum Polskie w Chicago – jedną z najstarszych placówek etnicznych w Ameryce, które Państwo Krawczyńscy wielokrotnie odwiedzali.

– Chicago to takie miejsce, z którym wszyscy Polacy w kraju, jak i w Ameryce, mają kontakt emocjonalny i historyczny. To centralne miejsce Polonii w Ameryce, gdzie łatwo też dojechać – tłumaczy Pani Krawczyńska-Pare.

Dużą rolę w przekazaniu części prac do Chicago odegrała dr Ewa Radwańska – przyjaciółka śp. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich, jeszcze z czasów studiów na medycynie w Warszawie. – To właśnie ona nawiązała kontakt z Muzeum Polskim w Chicago. Jego dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot oraz prezes Ryszard Owsiany byli bardzo otwarci, dumni i zaszczyceni, że wybraliśmy ich placówkę. Dzięki temu udało się uhonorować pamięć moich rodziców, Ich renesansowe zainteresowania medyczno-artystyczne, jak również kontynuować powiązania mojej rodziny z polskością, polską kulturą i polską historią – mówi córka śp. Państwa Krawczyńskich.

Dialog

Do Muzeum Polskiego w Chicago trafiła większa część zbiorów Państwa Krawczyńskich – ponad 40 grafik oraz jedna tkanina, wykonana przez zmarłą 20 lat temu znaną polską tkaczkę Zofię Butrymowicz. Zostaną tu już na stałe.

Na jednej ścianie widnieją prace z kolekcji naszego muzeum, głównie z donacji z 1968 roku, kiedy to z okazji 1000-lecia państwa polskiego rząd PRL podarował około 20 obrazów i 40 grafik cenionych artystów polskich. Przechodzi ona w kolekcję Państwa Krawczyńskich, która zajmuje 2 ściany. Całość tworzy bardzo ciekawy dialog – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” kustosz wystawy Julita Siegel.

W oficjalnym otwarciu kolekcji Państwa Krawczyńskich – 8 czerwca 2019 roku – udział wzięło 120 osób. Obecni byli m.in. przedstawiciele Konsulatu RP w Chicago, konsul Małgorzata Bąk-Guzik, członkowie Związku Lekarzy Polskich w Ameryce, jak również przedstawiciele Polonii w Atlancie. Prezes muzeum Ryszard Owsiany podziękował Annie Krawczyńskiej-Paré za przekazanie prac na rzecz placówki, zaś prof. dr Ewa Radwańska wspominała śp. Państwa Krawczyńskich i ich zamiłowanie do kultury. Z kolei prof. Witold Rużyłło – przyjaciel Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich z lat studiów na Akademii Medycznej i świadek na Ich ślubie, który przyjechał do Chicago na otwarcie kolekcji z Warszawy – ze wzruszeniem mówił o łączącej ich przyjaźni, związkach medycznych i dużym zainteresowaniu sztuką.

Chopin łączy

Podczas otwarcia wystawy z recitalem fortepianowym wystąpiła Eliza Folkert. Córka prezeski Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Doroty Lato-Folkert i pianisty Piotra Folkerta zagrała trzy preludia oraz I Scherzo Chopina. – W środkowej części tego utworu jest piękna część napisana na temacie polskiej kolędy „Lulajże Jezuniu”. To dla Polaków bardzo wyjątkowy utwór, dlatego uznałam, że będzie to najlepszy wybór na tę okazję – tłumaczy dobór repertuaru młoda pianistka, która bardzo dobrze znała Państwa Krawczyńskich. – Ich śmierć bardzo nas wszystkich uderzyła. Bardzo chciałam dla nich zagrać, ponieważ oni zmienili moje życie. To byli niesamowici ludzie – dodaje wzruszona.

Rodziny Folkertów oraz Krawczyńskich znały się przez około 20 lat. – Można powiedzieć, że córki pani Doroty – Eliza i Emilia – były wnuczkami dla moich rodziców. Dorastały piekąc mazurki, malując jajka i rozmawiając z nimi o sztuce, podobnie zresztą jak i moje dwie, dorosłe już córki – mówi pani Anna Krawczyńska-Paré, która po śmierci rodziców powołała do życia Fundusz Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich. Sponsoruje on w imieniu Towarzystwa Chopinowskiego stypendium dla wybranych studentów fortepianu w postaci pobytu w Paryżu i Valdemossie.

Eliza też tam była. Jest nową, młodą gwiazdą, która naszym zdaniem daleko zajdzie. Jej recital w Chicago był uhonorowaniem kogoś, kto był dla niej bardzo bliski, poprzez muzykę, która była dla moich rodziców bardzo ważna. Zagrała wspaniale. Jesteśmy z niej dumni i wdzięczni, że przyjechała – dodaje pani Anna.

Arkadiusz Rogowski


Wystawę kolekcji śp. Elżbiety i Krzysztofa Krawczyńskich można zobaczyć w Muzeum Polskim w Chicago (984 North Milwaukee Avenue). 

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com