25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie

12-02-2014

25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Uroczystą mszę św....
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Po mszy św. w sali...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Salę parafialną ze...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Ks. Czerniak...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Stół z piętrowym...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Fot. Elżbieta...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Fot. Elżbieta...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Moneta wybita w...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Arcybiskup Gregory...

9 listopada 2014 o godz. 14 w kościele St. Marguerite d'Youville w Lawrenceville odbyła się uroczysta msza święta z okazji 25. rocznicy pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie. Celebrował ją arcybiskup Gregory z udziałem ks. prowincjała P. Bandurskiego SChr. oraz ks. Z. Ostrowskiego SChr.

Arcybiskupa Gregory'ego przywitał ks. Ryszard Czerniak i przedstawiciele Rady Apostolatu: Maria i Michał Adamczykowie. O piękną oprawę liturgii mszy św. zadbał Janusz Komor, chór z Gaude Mater Polonia kierowany i dyrygowany przez Ewę Dorhmi oraz sopranistka Magdalena Wór.

Podczas mszy św. arcybiskup Gregory odczytał dekret, który od 9 listopada 2014 roku uprawnia do używania w nazwie Apostolatu – Świętego Jana Pawła II. Arcybiskup otrzymał od lokalnej Polonii monetę wybitą w Polsce z okazji kanonizacji Jana Pawła II. – Była to ważna, potrzebna okazja, która zgromadziła wielu parafian, aby wspomnieć pierwszych księży, którzy towarzyszyli Polonii: śp. ks. Kazimierza Jasińskiego i śp. ks. Johna Ożarowskiego – mówi Elżbieta Gurtler-Krawczyńska z Polskiego Apostolatu Katolickiego.

Po mszy św. w sali parafialnej wystąpiły dzieci ze Szkoły Polskiego Apostolatu, kierowanej przez Elżbietę Rutkowską. Był to bardzo udany występ, przyniósł wiele radości rodzicom, dzieciom i nam parafianom. Ks. Czerniak wręczył pamiątkowe medale wydane z okazji kanonizacji Jana Pawła II ks. prowincjałowi Bandurskiemu, ks. Zygmuntowi Ostrowskiemu, ks. Proboszczowi J. Harrisonowi, ks. Josephowi Mendesowi i diakonowi Geraldowi Zukauckasowi. Medal czeka też na ks. Adama Ozimka.

Przygotowano też wystawę z informacjami o 25-letniej historii mszy w języku polskim w Atlancie i jej wędrówkach przez co najmniej sześć kościołów, a także z niektórymi ważnymi wydarzeniami z życia Polskiego Apostolatu Katolickiego. Informacje te można przeczytać również na stronie internetowej www.pcaaa.org. Ponadto Grzegorz Kwiatkowski i Paweł Chec pokazali przeźrocza z aktywności Polskiego Apostolatu na ekranie.

Jak zawsze przy takich okazjach, Polonusi włożyli sporo sił w przygotowania. Salę parafialną ze specjalnym stołem dla księży oraz miejscem na występ dla dzieci przygotowali Lidia i Wiktor Blach. Pomagali też ustawić wystawę, wspólny bufet, w czym pomagały Władysława Puszczak, Dana Wróblewska, Elżbieta Sobolewska, Ewa Moore-Wolak i Wanda Kaszczewska. Stół z piętrowym tortem ze srebrnymi cyframi „25” przygotowała Mariola Krajewska, a kroił go ks. prowincjał Bandurski. Bufet został wzmocniony wędlinami od państwa Pataków, 60 pączkami z Polskiego Klubu od jego przewodniczącej Anny Holub-Standish, zaś Grand Bakery Jacka Mroczka dostarczyła ciastka, kremówki, makowiec i chleb.

Filmy z uroczystości 25-lecia pierwszej mszy w języku polskim w Atlancie można zobaczyć na stronie: www.pcaaa.org/gallery-category/videos/.

Elżbieta Gurtler-Krawczyńska, Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com