25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie

12-02-2014

25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Uroczystą mszę św....
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Po mszy św. w sali...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Salę parafialną ze...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Ks. Czerniak...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Stół z piętrowym...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Fot. Elżbieta...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Fot. Elżbieta...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Moneta wybita w...
25. rocznica pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie Arcybiskup Gregory...

9 listopada 2014 o godz. 14 w kościele St. Marguerite d'Youville w Lawrenceville odbyła się uroczysta msza święta z okazji 25. rocznicy pierwszej mszy świętej w języku polskim w Atlancie. Celebrował ją arcybiskup Gregory z udziałem ks. prowincjała P. Bandurskiego SChr. oraz ks. Z. Ostrowskiego SChr.

Arcybiskupa Gregory'ego przywitał ks. Ryszard Czerniak i przedstawiciele Rady Apostolatu: Maria i Michał Adamczykowie. O piękną oprawę liturgii mszy św. zadbał Janusz Komor, chór z Gaude Mater Polonia kierowany i dyrygowany przez Ewę Dorhmi oraz sopranistka Magdalena Wór.

Podczas mszy św. arcybiskup Gregory odczytał dekret, który od 9 listopada 2014 roku uprawnia do używania w nazwie Apostolatu – Świętego Jana Pawła II. Arcybiskup otrzymał od lokalnej Polonii monetę wybitą w Polsce z okazji kanonizacji Jana Pawła II. – Była to ważna, potrzebna okazja, która zgromadziła wielu parafian, aby wspomnieć pierwszych księży, którzy towarzyszyli Polonii: śp. ks. Kazimierza Jasińskiego i śp. ks. Johna Ożarowskiego – mówi Elżbieta Gurtler-Krawczyńska z Polskiego Apostolatu Katolickiego.

Po mszy św. w sali parafialnej wystąpiły dzieci ze Szkoły Polskiego Apostolatu, kierowanej przez Elżbietę Rutkowską. Był to bardzo udany występ, przyniósł wiele radości rodzicom, dzieciom i nam parafianom. Ks. Czerniak wręczył pamiątkowe medale wydane z okazji kanonizacji Jana Pawła II ks. prowincjałowi Bandurskiemu, ks. Zygmuntowi Ostrowskiemu, ks. Proboszczowi J. Harrisonowi, ks. Josephowi Mendesowi i diakonowi Geraldowi Zukauckasowi. Medal czeka też na ks. Adama Ozimka.

Przygotowano też wystawę z informacjami o 25-letniej historii mszy w języku polskim w Atlancie i jej wędrówkach przez co najmniej sześć kościołów, a także z niektórymi ważnymi wydarzeniami z życia Polskiego Apostolatu Katolickiego. Informacje te można przeczytać również na stronie internetowej www.pcaaa.org. Ponadto Grzegorz Kwiatkowski i Paweł Chec pokazali przeźrocza z aktywności Polskiego Apostolatu na ekranie.

Jak zawsze przy takich okazjach, Polonusi włożyli sporo sił w przygotowania. Salę parafialną ze specjalnym stołem dla księży oraz miejscem na występ dla dzieci przygotowali Lidia i Wiktor Blach. Pomagali też ustawić wystawę, wspólny bufet, w czym pomagały Władysława Puszczak, Dana Wróblewska, Elżbieta Sobolewska, Ewa Moore-Wolak i Wanda Kaszczewska. Stół z piętrowym tortem ze srebrnymi cyframi „25” przygotowała Mariola Krajewska, a kroił go ks. prowincjał Bandurski. Bufet został wzmocniony wędlinami od państwa Pataków, 60 pączkami z Polskiego Klubu od jego przewodniczącej Anny Holub-Standish, zaś Grand Bakery Jacka Mroczka dostarczyła ciastka, kremówki, makowiec i chleb.

Filmy z uroczystości 25-lecia pierwszej mszy w języku polskim w Atlancie można zobaczyć na stronie: www.pcaaa.org/gallery-category/videos/.

Elżbieta Gurtler-Krawczyńska, Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com