Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej w Norcross wrócili do szkolnych ław

09-27-2015

Polskia Szkoła Sobotnia w Norcross Do szkolnych ław w...
Polskia Szkoła Sobotnia w Norcross Anna Standish,...
Polskia Szkoła Sobotnia w Norcross Fot. Archiwum...
Polskia Szkoła Sobotnia w Norcross Magda Kwiatkowska –...
Polskia Szkoła Sobotnia w Norcross Po pierwszych...
Polskia Szkoła Sobotnia w Norcross Polska Sobotnia...

– Szkoła to nie tylko lekcje – mówiła w sobotę 12 września br. podczas inauguracji nowego roku szkolnego nowa dyrektorka Polskiej Szkoły Sobotniej im. Kazimierza Pułaskiego w Norcross Bożena Kajzer. Do szkolnych ławek powróciło tu kilkudziesięciu uczniów, a po pierwszych zajęciach wzięli udział w pikniku.

Wróciliście do szkoły po wakacyjnym odpoczynku. Przed wami nowy rok rzkolny 2015-2016. Nowy rok szkolny to kontynuacja poprzedniego roku szkolnego czyli dotychczasowych działań, jakiś ciąg dalszy – rozpoczęła swoje przemówienie dyrektorka Bożena Kajzer, przywołując wers Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej nagrody Nobla: „Każdy przecież początek to tylko jakiś ciąg dalszy”.

Jednakże każdy rok szkolny, mimo że rozpoczyna się podobnie, budzi ciekawość – jaki będzie? Jaki będzie dla uczniów, jaki będzie dla nauczycieli, jaki będzie dla rodziców, jaki będzie dla administracji szkoły? Dla uczniów? Ma być bezpieczny, macie rozwijać cały swój potencjał. Szkoła ma wam pomóc poznawać siebie, otaczający was świat i ludzi. Szkoła ma was wyposażyć w zdolności językowe, które pomogą wam zrozumieć kulturę swoich rodziców, dziadków. Macie poszerzyć swoje horyzonty myślowe – kontynuowała.

Dla nauczycieli? – Będzie to życzliwa i odpowiedzialna praca, profesjonalne podejście, przygotowanie ciekawego i bogatego programu nauczania, dobra organizacja pracy i przebiegu procesu nauczania, tworzenie dialogu z uczniami, rodzicami, administracją w sposób odpowiedzialny. Apeluję do nauczycieli, aby poświęcali uwagę indywidualnemu podchodzeniu do potrzeb uczniów, wciąż odkrywając ich uzdolnienia i zainteresowania. Szkoła to nie tylko lekcje, to także inne formy działań, dzięki którym uczniowie uczą się zaangażowania, współpracy, aktywności i przede wszystkim wrażliwości na potrzeby innych – mówiła nowa dyrektorka.

– Rok szkolny dla rodziców? – Rodzice, to wy jesteście pierwszymi wychowawcami. Jan Paweł II powiedział: „W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowania dla szacunku, dla życia, dla dobra i piękna.” Bez waszego zaangażowania trudno jest mówić o sukcesach. Tylko wasze zaangażowanie, wspierane doświadczeniem, mądrością, rozsądkiem i troskliwością, jest gwarancją sukcesu szkoły. We współczesnej szkole rola rodziców jest ogromna i wasza pomoc konieczna. Sukces szkoły nie tylko zależy od pracy nauczycieli, ale od waszej z nimi współpracy – przekonywała Bożena Kajzer.

Rok szkolny dla administracji? – Zadałam sobie cztery pytania: Co szkoła reprezentuje dzisiaj? Co szkoła chce osiągnąć na końcu roku szkolnego? Jakie strategie wybierzemy, aby to osiągnąć? Jakie środki ewaluacji wybierzemy, aby ocenić, czy osiągnęliśmy nasz cel? Będziemy monitorować organizację przebiegu procesu nauczania. Będziemy chcieli zasięgnąć informacji zwrotnej od uczniów, nauczycieli, rodziców, aby formułować wnioski i prowadzić ewaluację wewnętrzną szkoły – dodała.

– Życzę więc uczniom, aby Polska Szkoła Sobotnia stała się dla nich intelektualną przygodą, miejscem przyjaznym i bezpiecznym. Nauczycielom życzę spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia. Rodzicom życzę dużo cierpliwości i zadowolenia z pociech oraz owocnej współpracy ze szkołą. Rodzice i nauczyciele muszą być partnerami. Polskiej Szkole Sobotniej życzę generowania atmosfery zrozumienia, wsparcia i zaufania. Albowiem tylko w takiej atmosferze dzieci i młodzież mogą rozwijać cały swój potencjał. Witam serdecznie wszystkich, a najcieplej najmłodszych, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej Polskiej Szkoły Sobotniej. Rok szkolny uważam za rozpoczęty. Czas wracać do klas i podążać tajemniczymi ścieżkami wiedzy, tak jak patron tej szkoły, Kazimierz Pułaski, który walczył o wolność Polski i Ameryki – zakończyła swoje przemówienie pani dyrektor.

Po pierwszych zajęciach w sobotę 12 września uczniowie, nauczyciele i rodzice bawili się na pikniku w pobliskim parku.

Polska Sobotnia Szkoła im. Kazimierza Pułaskiego w Norcross oferuje klasy przedszkolne dla dzieci od 3. roku życia, dzieci w wieku szkolnym, a także klasy języka polskiego jako obcego dla dorosłych. Zajęcia odbywają się tu w soboty od września do maja, w godzinach od 10:00 do 13:00.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com