IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie L-P: Olivia Mikrut,...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Występ Anny...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Marek Buhgajski...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Anna Bartelmus i...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Anna Oberc i Renata...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Joanna Krauz,...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Joanna Krauz z...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Krystyna i Bogdan...
IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie Zbigniew,...

IX edycja Gali Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie

12-08-2015

W niedzielę 15 listopada br. w The Country Club of the South w Johns Creek odbyła się Chopinowska Gala i jak zawsze przyciągnęła bardzo wielu gości.

Tradycją jest, iż doroczną galę rozpoczynamy koncertem chopinowskim w wykonaniu wybitnych studentów Georgia State University – mówi Dorota Folkert-Lato, prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie, które jest organizatorem gali. – Jedną z misji naszej organizacji jest wspieranie młodych adeptów sztuki pianistycznej, poprzez organizowanie koncertów, jak i również nagradzanie zwycięzców lokalnych konkursów pianistycznych – dodaje.

Podczas gali zaprezentowani zostali również zwycięzcy konkursu Chopin in Art oraz ich prace malarskie. – Co roku zachęcamy młodzież z Georgii do wzięcia udziału w tym konkursie. Dla nas jest to możliwość rozszerzenia promocji muzyki Chopina, również wśród tych dzieci, które nie grają, nie mają kontaktu z muzyką Chopina na co dzień. Konkurs polega na tym, iż po zapoznaniu się z twórczością naszego wielkiego kompozytora dzieci muszą namalować prace poświęcone Chopinowi. Prace są bardzo różnorodne: od pejzaży mazurskich, wizerunków Żelazowej Woli, poprzez luźne impresje na tematy muzyczne, do portretów Chopina. Zwycięskie prace są prezentowane nie tylko podczas gali, ale również na wszystkich koncertach organizowanych przez Towarzystwo Chopinowskie oraz są przedstawione na naszej stronie internetowej. Zwycięzcy też dostają nagrody pieniężne – tłumaczy pani Folkert-Lato.

Dużą popularnością jak zawsze cieszyły się tzw. ciche aukcje, które pozwalają towarzystwu zebrać fundusze potrzebne na organizację kolejnych koncertów. – Zyski z gali są dla nas nie tylko dużym wsparciem finansowym, ale również promocją organizacji, jako że gośćmi gali jest wiele osób związanych z kulturą i światem biznesu w Atlancie. Gala jest szeroko opisywana w lokalnej prasie. Jest to również wspaniała okazja, aby przedstawić i podziękować naszym stałym sponsorom. Jednym z głównych sponsorów jest Ambasada RP w Waszyngtonie, z którą współpracujemy już od wielu lat – mówi prezes Towarzystwa Chopinowskiego.

Flamenco w polskim wykonaniu

W tym roku organizatorzy postanowili zmienić nieco formułę gali. Po części oficjalnej zaprosili wszystkich do zabawy, przy wspaniałej muzyce tanecznej. Pomysł okazał się doskonały, bo cała sala bawiła się doskonale.

Naszą taneczną część wieczoru rozpoczęliśmy w nieco nietypowy sposób, przedstawiając taniec flamenco w wykonaniu polskiej tancerki Ani Bartelmus – opowiada Dorota Folkert-Lato. Fryderyk Chopin w 1838 roku spędził wakacje z George Sand na Majorce. Wyjazd, który miał być romantyczną ucieczką z Paryża, nie skończył się jednak tak jak planowała para. Początek był wspaniały, jak pisał Chopin do Juliana Fontany: „Jestem w Palmie, między cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami itd. Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą i gorąco, w nocy, gitary i śpiewy po całych godzinach”. Romantyczni kochankowie jednak nie przewidzieli, że wspaniała wczesnojesienna aura zmieni się diametralnie już po kilku tygodniach w zimową pogodę z wyjątkową w tamtym roku ilością opadów, co dla chorego Chopina było tragiczne w skutkach. Pobyt Chopina na Majorce wpisał się jednak bardzo mocno do historii muzyki, gdyż tam właśnie pracował nad wieloma utworami, które na stałe weszły do kanonu muzyki pianistycznej, między innymi przepięknym cyklem Preludiów, ze słynnym Preludium Des-Dur „Deszczowym”.

Plany na 2016 rok

Na następną galę sympatycy Towarzystwa Chopinowskiego muszą poczekać cały rok, ale do tego czasu odbędzie kilka koncertów. Już w lutym odbędzie się kameralny koncert trzech pianistów z Europy, działających pod egidą fundacji dla młodych artystów z siedzibą w Belgii. W marcu odbędzie się koncert finalisty tegorocznego Konkursu Chopinowskiego Georgijsa Osokinsa, który wzbudził w Warszawie wiele emocji. – Zdaniem wielu powinien wygrać, a inni twierdzili, że nie powinien się znaleźć nawet w drugim etapie. Na razie, po konkursie, jest zapraszany na wiele koncertów i wszystkie sale są kompletnie wyprzedane – mówi prezes Towarzystwa Chopinowskiego.

Tradycyjnie w maju odbędzie się wspomniany już konkurs rysunkowy dla dzieci, natomiast w październiku do Atlanty zawita Ewa Pobłocka z córkami. – Ta artystka już była naszym gościem – mówi Dorota Folkert-Lato. – Jej recital spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Postanowiliśmy zaprosić panią Ewę jeszcze raz, ale tym razem ze swoimi córkami. Jedna z nich jest śpiewaczką, druga wiolonczelistką, więc wykonają razem bardzo ciekawy program z muzyką polską, w tym z utworami napisanymi specjalnie dla nich przez Roksanę Panufnik, która jest córką słynnego Andrzeja Panufnika, jak również Mikołaja Góreckiego, syna Henryka Góreckiego. Na pewno będą to bardzo ciekawe kompozycje, a amerykańska premiera tych koncertów będzie właśnie u nas – podkreśla pani Dorota.

W przygotowaniach do tego koncertu pomaga nam Ambasada RP w Waszyngtonie. Zresztą najprawdopodobniej koncert ten zostanie zaprezentowany również przez konsulaty w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles i oczywiście w ambasadzie w Waszyngtonie. W tej chwili ustalamy szczegóły całej trasy – tłumaczy szefowa towarzystwa i już dziś zaprasza na wszystkie organizowane koncerty.

Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com