Ewa Dorhmi otrzymała dwa wyróżnienia za swoją pracę w Polskiej Szkole Sobotniej w Norcross

06-22-2017

Nauczycielka...
Ewa Dorhmi jako...
Ewa Dorhmi to...

W tym roku Zarząd Polskiego Klubu w Atlancie zdecydował o przyznaniu dwóch wyróżnień dla jednego nauczyciela Polskiej Szkoły Sobotniej w Norcross. „Wyróżnienie za Długoletnią Pracę” oraz „Wyróżnienie za Zaangażowanie w Pracę” otrzymała pani Ewa Dorhmi, która jako jedyna nauczycielka przepracowała tu już 10 lat.

Pierwsze wyróżnienie – za długoletnią pracę – przyznawane jest za 10 lat nieprzerwanej pracy w Polskiej Szkole Sobotniej. – Osoba, którą pragniemy uhonorować, nie tylko była starannie przygotowana na każde zajęcia. Potrafiła również dopilnować, aby jej studenci byli przygotowani na lekcje i prezentacje – mówiła podczas majowej uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017 Aneta Mazurkiewicz, była skarbnik Polskiego Klubu w Atlancie, pod auspicjami którego od 1998 roku działa polonijna szkoła.

Pani Mazurkiewicz wymieniła również kilka przykładów niebanalnych lekcji poprowadzonych przez panią Ewę Dorhmi. – Zaprosiła na lekcję pilota, podczas której wyjaśnił on, na czym polega jego praca. Wspomniał także, że jego znajomość języka polskiego jako „drugiego języka” przynosi dodatkowe korzyści finansowe. Kolejnym przykładem może być wykład wygłoszony przez specjalistę od komputerów, który mimo wielu podróży biznesowych – dzięki nowoczesnej technologii – pozostaje w stałym kontakcie z własną rodziną. Innym przykładem może być wizyta pani Torcik, z którą dzieci udekorowały swoje własne torciki, czy też lekcja geografii przy użyciu wielkiej ręcznie zrobionej mapy Polski – prezentowana przez eksperta od geografii – wyliczała zasługi wyróżnionej nauczycielki Aneta Mazurkiewicz.

Ta lista jest jednak dłuższa. Aby zaciekawić swoich uczniów, pani Ewa Dorhmi przygotowała ze swoją klasą krótkie przedstawienie kukiełkowe dla uczniów szkoły. Każdego roku pilnowała, aby dzieci nie tylko pogłębiały wiedzę z zakresu historii, języka polskiego czy polskich tradycji, lecz również nauczyły się jak być dobrym człowiekiem, bez względu na miejsce zamieszkania.

Z kolei wyróżnienie za zaangażowanie w pracę pani Dorhmi otrzymała za „entuzjazm i aktywność”. – Jako pierwsza odpowiedziała na pomoc w organizowaniu wycieczek szkolnych. Przez 3 lata z rzędu opiekowała się naszymi pociechami, śpiewając w autokarze podczas wyjazdu do sadu jabłek, na farmę dyń czy chociażby do mleczarni. Jej energia i ciężka praca są niesamowite i godne podziwu. Bezwarunkowo uwielbia to, co robi. Ponadto przygotowywała występy teatralne, w których mogły brać udział zarówno nasze szkolne dzieci, jak również nauczyciele i rodzice – uzasadniała Marta Mróz.

Były to trzy główne spektakle: „Jasełka”, „Bajka o Szczęśliwych Krasnoludkach i Krasnolalkach” oraz „Baśń pod tytułem Najszczęśliwsza z sióstr”. – Przygotowanie sztuki teatralnej to całoroczny projekt, wypełniony wieloma godzinami dodatkowej pracy, spędzonej na planowaniu, organizacji, pisaniu scenariusza, poszukiwaniu rekwizytów, tła i kostiumów dla wszystkich aktorów. Dzięki pomocy wielu rodziców dała ona naszym uczniom możliwość doświadczenia prawdziwej pracy teatralnej i aktorskiej w języku polskim. Dodatkowo podczas „Jasełek” wpadła na pomysł fundraisingu, na którym sprzedawano Kartki Świąteczne i dekoracje zrobione przez nasze szkolne dzieci – dodała.

Jak mówiła Marta Mróz, dzięki zamiłowaniu nauczycielki do języka, polonijne dzieci miały możliwość nauki języka francuskiego, poprzez piosenki, wiersze czy też proste zagadnienia. Zajęcia te odbywały się pod jej nauczycielskim nadzorem po lekcjach języka polskiego. – Jest ona przykładem nauczyciela z prawdziwego powołania, który robi więcej niż się od niego oczekuje z miłości do swoich uczniów – spuentowała swoje wystąpienie pani Mróz.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com