The Vesna Quartet popularyzuje w Atlancie muzykę słowiańską

08-12-2017

Zespół koncertuje...
Wystąp na...
W repertuarze...

– Chcemy przybliżyć Amerykanom piosenkę poetycką i balladę z naszej strony Europy – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Bożena Radwańska-Zayac, wokalista i założycielka zespołu muzycznego The Vesna Quartet. Grupa działa i koncertuje Atlancie od prawie 2 lat, a najbliższą okazją do jej usłyszenia będzie koncert 23 września w Musik21 w Johns Creek.

The Vesna Quartet tworzą dwójka Polaków: Bożena Radwańska-Zayac (śpiew) i Paweł Pliszka (saksofon) oraz dwóch Amerykanów: Erik Herndon (gitara) i Seth Gamba (kontrabas).    

Pomysł był taki, żeby przybliżyć Amerykanom piosenkę poetycką i balladę z naszej części Europy – mówi pani Bożena. – Amerykanie nie za bardzo nas znają, nie bardzo wiedzą, co mają o tej Europie wschodniej myśleć. Zazwyczaj kojarzy im się z pierogami czy jakąś folklorystyczną piosenką, ale to przecież mało. Widzimy, że podobają im się te nasze piosenki, są zaskoczeni ich różnorodnością – dodaje.

W repertuarze zespołu są nie tylko polskie ballady, ale także kilka ukraińskich, rosyjskich, gruzińskich, białoruskich i cygańskich. – Wszystkie śpiewam w oryginalnych językach, ale przygotowałam też ich tłumaczenie na angielski, dzięki czemu każdy może poczytać o czym one są. Czasami też część piosenki śpiewam po angielsku. To, co gramy, zależy od tego, gdzie występujemy – tłumaczy wokalistka.

Kwartet koncertuje już od 1.5 roku. Wystąpił m.in. na ubiegłorocznym Festiwalu Pierogów oraz na tegorocznej inauguracji wystawy polskich zdjęć w Ratuszu w Atlancie.

A skąd nazwa The Vesna Quartet? – Szukałam jakiegoś słowa, które byłoby łatwo wypowiadalne dla Amerykanów i aby miało jakieś znaczenie – odpowiada Bożena Radwańska-Zayac. – Vesna, czyli wiosna, jest wypowiadana we wszystkich językach słowiańskich podobnie, przy czym oznacza także boginię miłości w starosłowiańskiej mitologii. Chodziło o to, żeby nazwa określała, skąd jesteśmy i jaki repertuar gramy – dodaje.

Muzyka dla liderki zespołu to wielka pasja. Pani Bożena śpiewała wcześniej w Polsce. Pracowała w Związku Literatów, gdzie obcowała z poetami i pisarzami. Grała też trochę na gitarze i śpiewała na spotkaniach poetyckich. Pisała też muzykę do wierszy. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90. XX wieku występowała w duecie z Amerykaninem w Cleveland stanie Ohio. – On grał flamenco, ale ta nasza muzyka słowiańska i cygańska przypadła mu do gustu – wspomina.

Z kolei The Vesna Quartet zaczął się od duetu pani Bożeny z gitarzystą Erikiem, którego żona jest Polką. – Przychodził do naszej Polskiej Szkoły Sobotniej w Norcross. Tam się poznaliśmy, rozmawialiśmy o muzyce i tak się to zaczęło. Ten rodzaj muzyki, który teraz gramy, bardzo mu się podoba – mówi Polka.

Duet, który dał początek kwartetowi, rządzi w zespole także dziś. – To my z Erikiem decydujemy o podejściu do piosenki, a on to wszystko musi rozpisać, żeby basista i saksofon też mogli w to wskoczyć – mówi Bożena Radwańska-Zayac. Grają dla siebie i innych, a nie dla pieniędzy. – Oczywiście fajnie byłoby coś na tym zarobić, bo zajmuje nam to bardzo dużo czasu, ale gramy dla przyjemności – mówi liderka zespołu, a najbliższą okazją, by się o tym przekonać, będzie koncert The Vesna Quartet 23 września w Musik21 w Johns Creek, gdzie grupa wystąpi na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie.  

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych, podobnie jak choinka, przywędrowała do Polski z Niemiec. Obecnie praktycznie w każdym większym polskim mieście przed świętami odbywają się świąteczne kiermasze, jednak najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w naszym kraju i zarazem jednym z największych jest ten odbywający się w Krakowie. Fot. Marta Wróbel

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
12-22-2017
Spotkanie świąteczne Gniazda Sokołów Polskich #36
12-23-2017
Szkolny opłatek i jasełka w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie
12-24-2017
Wigilia w Klubie Polonez w North Lauderdale
12-24-2017
Wieczór wigilijny w Klubie Polonia, Inc.
12-25-2017
Występ Chóru „Aria” z Wallington
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com