The Vesna Quartet popularyzuje w Atlancie muzykę słowiańską

08-12-2017

Zespół koncertuje...
Wystąp na...
W repertuarze...

– Chcemy przybliżyć Amerykanom piosenkę poetycką i balladę z naszej strony Europy – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Bożena Radwańska-Zayac, wokalista i założycielka zespołu muzycznego The Vesna Quartet. Grupa działa i koncertuje Atlancie od prawie 2 lat, a najbliższą okazją do jej usłyszenia będzie koncert 23 września w Musik21 w Johns Creek.

The Vesna Quartet tworzą dwójka Polaków: Bożena Radwańska-Zayac (śpiew) i Paweł Pliszka (saksofon) oraz dwóch Amerykanów: Erik Herndon (gitara) i Seth Gamba (kontrabas).    

Pomysł był taki, żeby przybliżyć Amerykanom piosenkę poetycką i balladę z naszej części Europy – mówi pani Bożena. – Amerykanie nie za bardzo nas znają, nie bardzo wiedzą, co mają o tej Europie wschodniej myśleć. Zazwyczaj kojarzy im się z pierogami czy jakąś folklorystyczną piosenką, ale to przecież mało. Widzimy, że podobają im się te nasze piosenki, są zaskoczeni ich różnorodnością – dodaje.

W repertuarze zespołu są nie tylko polskie ballady, ale także kilka ukraińskich, rosyjskich, gruzińskich, białoruskich i cygańskich. – Wszystkie śpiewam w oryginalnych językach, ale przygotowałam też ich tłumaczenie na angielski, dzięki czemu każdy może poczytać o czym one są. Czasami też część piosenki śpiewam po angielsku. To, co gramy, zależy od tego, gdzie występujemy – tłumaczy wokalistka.

Kwartet koncertuje już od 1.5 roku. Wystąpił m.in. na ubiegłorocznym Festiwalu Pierogów oraz na tegorocznej inauguracji wystawy polskich zdjęć w Ratuszu w Atlancie.

A skąd nazwa The Vesna Quartet? – Szukałam jakiegoś słowa, które byłoby łatwo wypowiadalne dla Amerykanów i aby miało jakieś znaczenie – odpowiada Bożena Radwańska-Zayac. – Vesna, czyli wiosna, jest wypowiadana we wszystkich językach słowiańskich podobnie, przy czym oznacza także boginię miłości w starosłowiańskiej mitologii. Chodziło o to, żeby nazwa określała, skąd jesteśmy i jaki repertuar gramy – dodaje.

Muzyka dla liderki zespołu to wielka pasja. Pani Bożena śpiewała wcześniej w Polsce. Pracowała w Związku Literatów, gdzie obcowała z poetami i pisarzami. Grała też trochę na gitarze i śpiewała na spotkaniach poetyckich. Pisała też muzykę do wierszy. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90. XX wieku występowała w duecie z Amerykaninem w Cleveland stanie Ohio. – On grał flamenco, ale ta nasza muzyka słowiańska i cygańska przypadła mu do gustu – wspomina.

Z kolei The Vesna Quartet zaczął się od duetu pani Bożeny z gitarzystą Erikiem, którego żona jest Polką. – Przychodził do naszej Polskiej Szkoły Sobotniej w Norcross. Tam się poznaliśmy, rozmawialiśmy o muzyce i tak się to zaczęło. Ten rodzaj muzyki, który teraz gramy, bardzo mu się podoba – mówi Polka.

Duet, który dał początek kwartetowi, rządzi w zespole także dziś. – To my z Erikiem decydujemy o podejściu do piosenki, a on to wszystko musi rozpisać, żeby basista i saksofon też mogli w to wskoczyć – mówi Bożena Radwańska-Zayac. Grają dla siebie i innych, a nie dla pieniędzy. – Oczywiście fajnie byłoby coś na tym zarobić, bo zajmuje nam to bardzo dużo czasu, ale gramy dla przyjemności – mówi liderka zespołu, a najbliższą okazją, by się o tym przekonać, będzie koncert The Vesna Quartet 23 września w Musik21 w Johns Creek, gdzie grupa wystąpi na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie.  

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com