Organizatorzy...

IX Festiwal Pierogów w Lawrenceville

08-30-2017

– Działo się naprawdę sporo – mówi o tegorocznym IX Festiwalu Pierogów w Lawrenceville szefowa imprezy Anna Hołub-Standish. Impreza odbyła się w sobotę 26 sierpnia 2017 roku w Polskim Apostolacie Katolickim im. św. Jana Pawła II i po raz kolejny okazała się wielkim sukcesem. Fot. Frederic Choi, Marcin Domański

– Mieliśmy wspaniałą pogodę, chyba najlepszą z dotychczasowych edycji – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Anna Hołub Standish. – O tej porze roku z reguły jest u nas dość gorąco i wilgotno, a w tę sobotę było raczej umiarkowanie. Pogoda dopisała, więc dopisali też ludzie. Myślę, że uczestników było więcej niż w zeszłym roku – dodaje.

Organizatorzy zamówili 16 tys. pierogów – tyle samo, ile w zeszłym roku. Jako pierwsze skończyły się te z kapustą i grzybami. Były też gołąbki, bigos, kiełbasy. – Jedzenia nie zabrakło nikomu, a wszyscy podkreślali, że jest bardzo smaczne – cieszy się szefowa festiwalu.

Po raz kolejny do Lawrenceville przyjechali Krakowiacy z Denver. Tym razem była to młodsza grupa dzieci, w wieku od 10 do 12 lat – 7 dziewczynek i 7 chłopaków. – Zatańczyli pięknie, ludzie podziwiali ich występy. To naprawdę uroczo wygląda, gdy w tych strojach ludowych tańczą dzieci. Zaczęli od poloneza, który dedykowaliśmy śp. Państwu Elżbiecie i Krzysztofowi Krawczyńskim. Wyszedł bardzo dobrze, no bo któż mógłby odmówić dzieciom wspólnego tańca? – zachwyca się pani Ania.

W kolejnych trzech wejściach na scenę Krakowiacy zatańczyli krakowiaka, tańce kaszubskie, lubelskie i śląskie. – Wszyscy tancerze byli bardzo dzielni i wytrzymali nasze temperatury w tych strojach. Żadne z dzieci nie narzekało, były bardzo profesjonalne. Dzieci z Atlanty były tymi tańcami bardzo podekscytowane. Gdy występy Krakowiaków się skończyły, niektóre wybiegły na naszą podłogę i same tańczyły – opowiada szefowa imprezy. 

Na festiwalowej scenie nie zabrakło również muzyków. Swoim głosem zauroczyła wszystkich Teresa Grynia – studentka gry na skrzypcach na University of Georgia, która zaśpiewała polskie i angielskie standardy jazzowe. Szeroki repertuar – od piosenek biesiadnych po utwory Zbigniewa Wodeckiego czy Anny Jantar – zaprezentowało trio Polish Tavern Songs, czyli Joanna, Izabela i Paul. Publiczność oklaskiwała także duet Eric i Seth, czyli dwójkę muzyków zespołu The Vesna Quartet, który przedstawiliśmy w ostatnim sierpniowym wydaniu „Białego Orła”.

Każdy chętny mógł również zobaczyć relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny, które znajdują się w kaplicy kościoła św. Małgorzaty d'Youville w Lawrenceville. Wielu Amerykanów polskiego pochodzenia było zafascynowanych tym, że są one dostępne i można je odwiedzać każdego dnia.

Przy okazji IX Festiwalu Pierogów po raz kolejny zaprezentowano wystawę pięknych polskich zdjęć „Zakochaj się w Polsce Nocą”. – Nowy proboszcz dał nam pozwolenie, żeby skorzystać z dodatkowych sal na potrzeby tej wystawy, dzięki czemu mogły ją zobaczyć kolejne osoby. Co pół godziny mieliśmy wycieczki grupowe z przewodnikami, którymi były Małgorzata Żabińska i Krystyna Madej. Dzięki nim była to przy okazji również świetna lekcja polskiej historii – relacjonuje Anna Hołub-Standish.

Tak świetnej imprezy nie byłoby bez wolontariuszy. Przy organizacji IX Festiwalu Pierogów pracowało 150 osób. – Wszystkich nie sposób wymienić, ale ten festiwal nie byłby Festiwalem Pierogów bez kuchni, więc na pewno ludzie, którzy pracowali przy jedzeniu, szczególnie Mariola i Kazimierz Krajewscy, zasługują na duże wyrazy szacunku i uznania. Podobnie jak kierowniczka grupy Stół Elżbieta Rutkowska-Szurek czy Wiktor Błach, który czuwał nad zachowaniem czystości – mówi Pani Ania. – W tym roku niektóre osoby, które się zobowiązały do pomocy, nie przyszły, więc grupa, która pomagała, musiała pracować za 2-3 osoby, zwłaszcza przy dużej frekwencji, jaką mieliśmy na imprezie – dodaje.

Zyski z festiwalu trafią, jak co roku, na konto Polskiego Apostolatu Katolickiego im. św. Jana Pawła II w Lawrenceville. – Rodzin, które regularnie wspierają finansowo Apostolat, jest około 150, więc mamy niedobory co tydzień. Ten niedobór zamykamy właśnie organizując ten festiwal – tłumaczy organizatorka i jak zapewnia, przyszłoroczna X edycja imprezy odbędzie się na pewno.

Wielu naszych gości mówi, że zawsze tak planują sobie wyjazdy sierpniowe, aby móc przyjechać na Festiwal Pierogów. Na razie łapiemy jeszcze oddech po tym festiwalu, ale już zaczynamy myśleć o przyszłorocznym, jubileuszowym – mówi Anna Hołub-Standish.

opr. ar


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,765.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com