Polski Klub w Atlancie obchodzi 20-lecie działalności

09-11-2017

8 lutego tego roku...
Pierwszy klubowy...
Pierwsza klasa...
Mikołajem w 1998...
Sylwester AD 2000 w...
W tym roku Polski...

W sobotę 23 września o godz. 11 w Fort Yargo State Park (210 Broad Street, Winder) w Atlancie odbędzie się piknik rodzinny z okazji 20-lecia powstania Polskiego Klubu w Atlancie. To jedna z najważniejszych i najprężniej działających organizacji polonijnych w stanie Georgia.

Wszystko zaczęło się na początku 1997 roku. 8 lutego tego roku w kafeterii Barbary i Macieja Sikorskich w Atlancie, na zaproszenie Elżbiety Krawczyńskiej i Danuty Prządki, spotkało się prawie 70 polskich emigrantów. Ich celem było stworzenie chociażby namiastki polskiego klimatu dla rodaków mieszkających w Atlancie. Jednogłośnie podjęli decyzję, że potrzebna jest polonijna organizacja.

20 lat temu...

W urzędzie Sekretarza Stanu Georgia Polski Klub w Atlancie został zarejestrowany jako organizacja non profit 20 października 1997 roku, ale pierwsze imprezy i inicjatywy grupa założycielska zorganizowała już wcześniej. W lutym 1997 roku odbyła się zabawa dla Polaków, a w okresie wielkanocnym Elżbieta Krawczyńska zorganizowała u siebie tradycyjne malowanie pisanek dla dzieci. Ważną częścią działalności Polskiego Klubu stała się Polska Sobotnia Szkoła dla dzieci, którą Maryla Adamczyk zorganizowała w Kościele Our Lady of Assumption w Dunwoody.

W maju 2017 roku wybrany został Komitet Organizacyjny w składzie: Krystyna Bukowiecki, Bogdan Grabiński, Zygmunt Jabłoński, Wanda Jacak, Elżbieta Krawczyńska, Barbara Leszczyńska (wówczas Ulanowska), Krystyna Prus, Danuta Prządka, Arek Sikora i Daniel Konieczny. Miesiąc później pierwszą klubową publikację wydali Krystyna Bukowiecki i Zygmunt Jabłoński.

Jednocześnie trwały systematyczne prace nad tworzeniem listy Polaków w Atlancie i okolicach, zainteresowanych polonijną organizacją. Na liście stworzonej przez Krystynę Prus, Danutę Prządkę i Barbarę Leszczyńską znalazło się 250 nazwisk. W tym samym roku Jan Piechocki stworzył pierwszą stronę internetową klubu.

W pierwszej zarejestrowanej Radzie Głównej Polskiego klubu znaleźli się: Barbara Leszczyńska (przewodnicząca), Elżbieta Krawczyńska i Danuta Prządka (wiceprzewodniczące), Krystyna Prus (sekretarz) oraz Daniel Konieczny (skarbnik). Oficjalne utworzenie organizacji świętowano na andrzejkach oraz na pierwszej zabawie sylwestrowej w Emory Inn.

Nowe pomysły

Zaangażowanych osób przybywało z roku na rok. Prowadzone przez Lilę Piechocki i Wojtka Grochowskiego, a drukowane przez Bogdana Łomnickiego, „Wiadomości Klubowe” docierały już do ponad 800 rodzin. Pojawiły się również nowe inicjatywy, m.in. Bajecznik (spotkania maluchów), wyjazdy na narty, spływy kajakowe, mecze piłki nożnej, pikniki, wigilie z Mikołajem, topienie Marzanny, projekcje polskich filmów w prywatnych kinach, a także spotkania ze słynnymi ludźmi.

Do największych osiągnięć Polskiego Klubu w latach 1997–2003 mogę zaliczyć Polską Sobotnią Szkołę, w której z roku na rok przybywało dzieci i klas, wystawę XX-lecia Solidarności w Emory University, Festiwal Polskich Filmów w High Museum, Polish Fest w Scitrek Museum, który odwiedziło kilka tysięcy Amerykanów, wycieczki do Huntsville Museum of Art na wystawę sztuki polskiej pod nazwą Kraj Skrzydlatych Jeźdźców w sztuce 1572-1764, do historycznego Savannah/Hilton Head oraz najlepszą zabawę sylwestrową w 1999 roku w Renaissance Waverly Hotel w Atlancie, na której bawiło się ponad 240 Polonusów – wylicza Barbara Leszczyńska, pierwsza szefowa Polskiego Klubu.

W kolejnych latach nie tylko kontynuowano te wydarzenia, ale sukcesywnie pojawiały się też nowe pomysły, takie jak choćby Noc Świętojańska, festiwal Taste of Poland, polonijna wigilia, jasełka, Polski Wieczór na meczu drużyny NBA Atlanta Hawks czy Pogaduszki przy Kawie. Wszystkich inicjatyw Polskiego Klubu w Atlancie nie sposób wymienić. W tym roku dużych echem odbiła się wystawa polskich zdjęć „Zakochaj się w Polsce Nocą”, która prezentowana była m.in. w głównym holu ratusza w Atlancie oraz na Georgia State University. Amerykanie byli nią zachwyceni.

Nie tylko zabawa

Kultywujemy piękne polskie tradycje, aby nasze dzieci mogły je przekazywać kolejnym generacjom – mówi Barbara Leszczyńska. – Chcemy też przybliżyć naszą kulturę i historię amerykańskim sąsiadom. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy nabiorą szacunku do wartości, które reprezentujemy: silnych więzów rodzinnych, głębokiego poczucia przyjaźni i lojalności, umiłowania tradycji, szacunku do wykształcenia i uczciwego życia, przeciwstawianiu się złu i niesprawiedliwości i ponad wszelką miarę umiłowania wolności – dodaje.

Poza organizacją przeróżnych imprez i wydarzeń, członkowie Polskiego Klubu pomagają również nowo przybyłym rodakom w zaaklimatyzowaniu się w Atlancie, choćby poprzez wymianę informacji i możliwość uczenia się języka angielskiego.

Pewnie nie zdarza się to tak często jak w innych, dużo większych ośrodkach polonijnych, ale za mojej kadencji zdarzyło się to kilkakrotnie. Pamiętam młodego studenta Łukasza Dominiuka, który przyjechał na stypendium na Georgia State University, ale okazało się, że stypendium nie pokrywa dość wysokich kosztów zakwaterowania w akademiku. Łukasz szukał więc pomocy wśród Polaków, żeby wynająć pokój czy znaleźć jakieś tańsze lokum. Zapytał o pomoc także Polski Klub i okazało się, że jedna z absolwentek Polskiej Szkoły – Yola Chrząszczyk – właśnie kończyła GSU, więc miała te kontakty. I właśnie ona pomogła mu znaleźć nie tylko zakwaterowanie w domu studenckim, które było znacznie tańsze, ale również samochód, bez którego trudno funkcjonować w USA.

Pomoc ze strony skupionej wokół Polskiego Klubu Polonii otrzymali również naukowcy czy uczniowie z Polski, którzy od kilku lat co roku przyjeżdżają na światowe finały konkursu Destanation Imagination – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Anna Standish, prezes klubu w latach 2014-2017.

Jest co świętować

Piknik rodzinny z okazji 20. rocznicy powstania Polskiego Klubu w Atlancie i Polskiej Sobotniej Szkoły odbędzie się w sobotę 23 września w godz. od 11 do 18 w Fort Yargo State Park (210 Broad Street, Winder) w Atlancie. Organizatorzy zapewniają darmowe kiełbaski z grilla od Patak Meats z dodatkami, kurczaki z Chick-fi-A, pączki z Grand Bakery and Cafe, wodę i napoje oraz jubileuszową niespodziankę dla wszystkich gości. Proszą również o potwierdzenie uczestnictwa na adres e-mailowy: information@polishclubofatlanta.org.

Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Polskiego Klubu w Atlancie i jego rozwoju. Jestem szczęśliwa wiedząc, że dzięki wielu wspaniałym ludziom po 20 latach Polski Klub w Atlancie nadal fantastycznie działa i przyciąga kolejne rzesze Polonusów, pragnących podtrzymać ważne dla nas wartości. Do zobaczenia na pikniku – mówi Barbara Leszczyńska, pierwsza szefowa Polskiego Klubu w Atlancie.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-18-2018
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w parafii Matki Bożej Pocieszenia
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
2. Festiwal Disco Polo w USA
10-19-2018
Muzyczny powrót do lat 50. i 60. w Polskim Klubie w Danvers
10-20-2018
Sympozjum „Odrodzenie Polski, 1918: Sympozjum z Okazji Stulecia”
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com